CHP’nin yarış pisti | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

CHP’nin yarış pisti
CHP’nin yarış pisti

Diğer Yazıları CHP Konyaaltı’nda atlet değişti. Mevcut ilçe başkanı İlhan Buğdaycı ile Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu arasında geçecek gibi görünen yarışta sahaya son dakikada yeni bir atlet sürüldü. Daha doğrusu Buğdaycı kenara çekildi. Onun yerine Onur Duruk koşacak. Buğdaycı ‘özgül ağırlığı’yla işi götüreceğini düşünüyordu. Ama evdeki hesap sandığa uymadı. Beyaz listeleri delege ağalarına teslim eden Buğdaycı […]

Diğer Yazıları

CHP Konyaaltı’nda atlet değişti. Mevcut ilçe başkanı İlhan Buğdaycı ile Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu arasında geçecek gibi görünen yarışta sahaya son dakikada yeni bir atlet sürüldü. Daha doğrusu Buğdaycı kenara çekildi. Onun yerine Onur Duruk koşacak. Buğdaycı ‘özgül ağırlığı’yla işi götüreceğini düşünüyordu. Ama evdeki hesap sandığa uymadı. Beyaz listeleri delege ağalarına teslim eden Buğdaycı ayağa kalktığında gördü ki, herkes başka telden çalıyor. Arkasında kimse yok. Yarış kaybedilecek. Bunun üzerine devreye giren oyun kurucular taktik değiştirdi. Yeni taktik, düne kadar ipi rahat göğüsleyecek görünen Mısırlıoğlu’nu biraz terletir; ama sonucu da değiştirmez gibi. En azından şimdilik böyle görünüyor. Fakat dillere pelesenk olmuş laftaki gibi; “Siyasette 24 saat bile uzundur”.

Muratpaşa’da son durum

Muratpaşa’daki yarışın Hasan Şahin’le Altan Kızıltan arasında geçeceği de ortada. Kızıltan geçtiğimiz Cumartesi günü adaylığını açıkladı. Şahin de önümüzdeki Cumartesi açıklayacak. Muratpaşa delege sayısı itibarıyla il kongresinin anahtarını elinde tutuyor. O yüzden il başkan adaylarını en çok ilgilendiren ilçe konumunda. Bu da il delege listeleri üzerinden olacak. Her iki aday da hem başkan seçilme, hem de olası il başkanını belirleyebilme denklemiyle karşı karşıya. Yani öyle bir yönetim kurulu ve il delegesi listesi yapmaları gerekiyor ki hem kendileri seçilebilsin, hem de bu delegeler destek verecekleri il başkan adayının işine yarasın. İşin en zor ve en sıkıntılı kısmı da burası zaten… Pazarlık üstüne pazarlık yapılacak.

Belediye başkanlarının rolü

Klasik siyaset bir uzlaşı sanatıdır zaten. Geçmişte birbirini ezenler bile gün gelir aynı yolun kervanı haline gelebilir. Örneklerini çok gördük. Bu sefer de göreceğiz. Hiçbir liste bir adayın lehine blok olmayacaktır. Yani dememiz o ki, mesela Muratpaşa’da Hasan Şahin kazandığında seçilen il delegelerinin tümünü Ahmet Kumbul’un hanesine yazmak mümkün değil. Sonucu verilecek fire oranı belirler. Oyunun görünen ve görünmeyen aktörlerinin sergileyeceği performans etkili olacak. Manavgat’ta Şükrü Sözen, Muratpaşa’da Ümit Uysal, Konyaaltı’nda Muhittin Böcek faktörü önemli. Burada hemen bir parantez açmam gerekiyor. Konyaaltı’nda Mısırlıoğlu’nun kazanması Böcek faktörünü zayıflatır.

Baykal cephesi ne durumda?

Söylemek her ne kadar güç olsa da, Deniz Baykal’ın sağlık durumu kongre süreçlerini etkileyecek bir diğer faktör. Çünkü ‘Baykalcı’ diye anılan cephenin bütün dikkati şu an yoğun bakımda olan Baykal’ın üzerinde. Ayrıca şimdiye dek Baykal çizgisinde siyaset yapmış, beklentisini onun üzerine inşa etmiş bazı isimler de yalpalamaya başlayacaktır. Arayışa geçecek bu kesimin kongre sürecinde nasıl bir konum alacağı merak konusu. Mesela Tuncay Ercenk halen il başkan adayı mı? Eğer aday olursa aynı gücünü koruyabilecek mi? Etrafında bir dağılma yaşanacak mı? Böyle bir riske girer mi? Bunların hepsi cevap bekleyen sorular. Herkes kendi kurgusunu oluştururken bu etmenlerin üzerinden en az 10 kere geçiyordur muhtemelen. En doğru kurgu da yarışı kazanacak. Göreceğiz.

Diğer Yazıları

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz