CHP’deki yarış ne durumda? | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

CHP’deki yarış ne durumda?
CHP’deki yarış ne durumda?

Diğer Yazıları CHP’de kongre sürecinin ilk adımı olan mahalle delegesi seçimleri tam gaz sürüyor. Muratpaşa ve Kepez’de her gün sandık kurulurken, Konyaaltı henüz sandık başı yapmadı. Konyaaltı’nda delege seçimleri 30 Eylül’de Akdamar, Geyik Bayırı, Yarbaşçandır, Hacısekililer, Çağlarca, Yeni Mahalle, Demircilik, Çakırlar, Aydınlık, Kuruçay, Zümrüt ve Suiçecek gibi mahallelerde başlayacak. Buralar hem üye, hem delege sayısı […]

Diğer Yazıları

CHP’de kongre sürecinin ilk adımı olan mahalle delegesi seçimleri tam gaz sürüyor. Muratpaşa ve Kepez’de her gün sandık kurulurken, Konyaaltı henüz sandık başı yapmadı. Konyaaltı’nda delege seçimleri 30 Eylül’de Akdamar, Geyik Bayırı, Yarbaşçandır, Hacısekililer, Çağlarca, Yeni Mahalle, Demircilik, Çakırlar, Aydınlık, Kuruçay, Zümrüt ve Suiçecek gibi mahallelerde başlayacak. Buralar hem üye, hem delege sayısı az olan ve neredeyse tamamı Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kontrolündeki mahalleler. O yüzden asıl tarih 7 Ekim gibi başlayacak olan Öğretmen Evleri, Pınarbaşı, Arapsuyu, Toros, Liman mahallelerinin seçimleri olarak görülüyor. Mevcut ilçe başkanı İlhan Buğdaycı’nın karşısında Cengiz Kaçar ve Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu aday. Muhalefetin iki adayını teke düşürme girişimleri de devam ediyor. Kaçar ve Mısırlıoğlu ekipleri mahallelerde ortak listeyle sandığa gitmeye çalışıyor. Kimin yola devam edeceğini ise sandıktan çıkan tablo belirleyecek.

Kepez’in gözleri Ulus’ta

Kepez’de yarış Deniz Demiröz ile Servet Yıldız arasında geçiyor. Garip Erdoğan’ın en iddialı olduğu mahallelerden olan Duacı’da başlayan delege yarışı Demiröz’ün yaptığı sürprizle başladı. Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın bile Garip Erdoğan’ın listesi için gelip oy kullandığı, hatta seçimin sonuna kadar beklediği Duacı’da Demiröz’ün listesi kazandı. İkinci kapışma alanı ise Ulus mahallesi. İki ekip de delege sayısı yüksek bu mahallede yapılacak ikinci raunt için canla başla çalışıyor. Ulus’tan çıkan sonuç Kepez’deki tabloyu epeyce netleştirmiş olacak. Deniz Demiröz’ün arkasında Alican Deveci, Zeki Başaran gibi isimler var. Servet Yıldız’ı ise Garip Erdoğan, Devrim Kök, Zeki Doğan destekliyor. Yani Kepez’de herkesin izi birbirine karışmış durumda. İlginç ittifaklar söz konusu.

Ümit Uysal niye tarafsız?

Muratpaşa’da Altan Kızıltan’ın uzun süre tek başına götürdüğü yarışta Hasan Şahin ortaya çıkarak kurguyu değiştirdi. Hasan Şahin’in ilçe başkan adayı olarak sahaya inmesi Ahmet Kumbul’un il başkan adaylığını da daha kararlı bir hale getirdi. Delege seçimleri takviminin yarısının geçildiği şu günlerde Kızıltan’ın durumunun pek de iç açıcı olmadığı söyleniyor. Yarıştan çekilir mi, devam eder mi, belirsiz. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da kongre sürecinde tarafsız olduğunu, hatta oy bile kullanmayacağını açıklayarak ilginç bir çıkış yaptı. Uysal’ın bu çıkışının altında Ahmet Kumbul’un il başkan adaylığından geri çekilmemesi ve Hasan Şahin’in ilçe adaylığında kararlı olması yatıyor.

İki kurgu birbirine karşı

İşte tam bu ortamda başka bir isim daha ortaya atıldı: Hasan Öder… Ahmet Kumbul’un ilçe başkanı seçildiği ilk kongrede yanında yer alan Öder, bu kez onun il başkanlığı yolunu kesmek için aday. Daha net söylersek; bir tarafta “il başkanı Ahmet Kumbul, ilçe başkanı Hasan Şahin” kurgusu var, buna karşı olarak da “il başkanı Vahap Tuncer, ilçe başkanı Hasan Öder” senaryosu ortaya atılıyor. Ümit Uysal her ne kadar bu işe karışmayacağını deklare etse de, ‘çevresindeki hiçbir arkadaşının tavır ve davranışının kendisini bağlamayacağını’ söyleyerek aslında bir açık kapı bırakıyor. Tabii bu arada mevcut il başkanı Mustafa Erdem’in de adaylık konusunda ciddi anlamda niyetli olduğunu ekleyelim. Özellikle Kepez’de çalılığa atılan Atatürk heykelini gündeme getiren Erdem, günlerce TV ekranlarından ve gazete manşetlerinden düşmedi. Erdem yakaladığı bu havayı sürdürmek istiyor gibi. Baykal cephesinin kesin adayı olarak görülen Tuncay Ercenk konusunda da hesaplar değişebilir. Deniz Baykal ya başka bir ismi ortaya atar ya da saydığımız şu 3 isimden birine yönelebilir. Her an dengelerin değişebildiği CHP siyasetinde her şey mümkündür.

 • Etiketler
 • Yorumla
 • Yorumlar
  • Samiye büyük
  • 24 Eylül 2017 - 08:39:13
  • diğer vekiller tezkere oylaması için Ankara’ya giderken Gökçen Hanımefendi neden gitmedi?
   Hatta CHP milletvekilleri bile Tbmm ye gittiler.
   Gökçen Enç Hanımefendiler için Döşemealtı kongresi neden çok önemli? Kemer ilçe kongresi neden çok önemli?

  • Şenol Taşkent
  • 24 Eylül 2017 - 19:30:56
  • Maşallah ; sokak sokak , mahalle mahalle , ilçe ilçe Chp nin kongre sürecini analiz etmişsinde gazetenizi ziyaret edip adaylık açıklaması ve ropörtajı yapan CHP sinin muratpaşa ilçe başkan adayı sevgili Ali Gülkanat yoldaşımızı görmezden gelmişsiniz . Sizce bu durum adaylığını egemen güçlere dayandırmayan , halkın bağrından cesur ve yüreklilikle adaylığını açıklamasından mı kaynaklı acaba ? Sizler tarafsız ve bağımsız gazeteci ve sosyalist kimlikte olduğunuzu söylerken , egemenlerin desteğini almayanların adaylığını görmezden gelmenizi yakıştıramadım sevgili İdris Özyol .. Herşeye rağmen halkımızın sağduyusuna güveniyoruz Ali Gülkanat Muratpaşa İlçe Başkanlığını kazanacak Muratpaşa ve CHP yi eşraf destekli siyaset anlayışından kurtaracağız

ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz