CHP’de taşlar oturuyor | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

CHP’de taşlar oturuyor
CHP’de taşlar oturuyor

Diğer Yazıları Geçen Cumartesi günü “CHP’de yarışın ne durumda olduğunu” yazmıştık. Şöyle bir bölüm vardı yazımızda: “Tam bu ortamda başka bir isim daha ortaya atıldı: Hasan Öder… Ahmet Kumbul’un ilçe başkanı seçildiği ilk kongrede yanında yer alan Öder, bu kez onun il başkanlığı yolunu kesmek için aday. Daha net söylersek; bir tarafta ‘il başkanı Ahmet […]

Diğer Yazıları

Geçen Cumartesi günü “CHP’de yarışın ne durumda olduğunu” yazmıştık. Şöyle bir bölüm vardı yazımızda: “Tam bu ortamda başka bir isim daha ortaya atıldı: Hasan Öder… Ahmet Kumbul’un ilçe başkanı seçildiği ilk kongrede yanında yer alan Öder, bu kez onun il başkanlığı yolunu kesmek için aday. Daha net söylersek; bir tarafta ‘il başkanı Ahmet Kumbul, ilçe başkanı Hasan Şahin’ kurgusu var, buna karşı olarak da ‘il başkanı Vahap Tuncer, ilçe başkanı Hasan Öder’ senaryosu ortaya atılıyor”. Hasan Öder’in ilçe başkan adaylığı duyum filan değil; bizzat kendisinin dillendirdiği bir gelişme. Vahap Tuncer’e destek söylemi de tamamen kendisine ait. Önce bunu belirtelim.

Vahap Tuncer’den açıklama

Ardından da Vahap Tuncer’in açıklamasını aktaralım: “Muratpaşa ilçe başkanlığı yarışında kamuoyuna taraf olarak sunulmamın doğru olmadığını açıklamak zarureti doğmuştur. Adı geçen ilçe başkan adayları ile bu güne kadar dostluk ilişkisinin dışında il kongresine yönelik hiç bir projeyi konuşmadım. Kaldı ki siyasete aynı pencereden bakan insanların gruplandırılarak karşı karşıya getirilmesinin hiç bir adaya ve partiye katkısı da yoktur. Söylentilerden yola çıkarak algı yaratılmasını doğru bulmadığımı, hiç bir ilçede başkan adaylarıyla il kongresine yönelik bir pazarlık içinde olmadığımı kamuoyuna saygı ile duyururum”. Bu açıklama Muratpaşa başta olmak üzere, Kepez, Konyaaltı gibi ilçelerde de Vahap Tuncer merkezli ya da imalı kulislerin önünü kesen bir açıklamadır. Tabii öncelikli muhatabı da Muratpaşa’da ilçe başkan adayı olduğunu açıklayan Hasan Öder’dir.

Muratpaşa’da birlik mümkün

Bu kurguları şimdilik bir kenara bırakarak, delege seçimlerinin zeminine bakalım biraz. Muratpaşa’da süreç tek adaylı bir kongreye doğru gidiyor. Fakat en az iki adaylı bir yarış Muratpaşa için daha doğru olacaktır. Ya da delege seçimleri sürecinde yarışan iki ekip tek bir yönetim listesi oluşturabilirse, sürecin diğer ucunda kalan nitelikli kadrolar da değerlendirilmiş olur. Çünkü her iki tarafta da değerli isimler var. Daha açık söylersek, sadece Hasan Şahin’le yürünecek bir yol Altan Kızıltan’ın dışlanması anlamına gelir ki, bu da CHP açısından ciddi bir kayıp olacaktır. Kızıltan 2019’a kilitlenen siyasette önemli ve son derece yararlı olacak bir isimdir. Muratpaşa’daki kongre yarışı bu anlamda bir kayıp değil, aksine bir kazanım mücadelesi olabilirse daha anlamlı, daha örnek bir süreç başlar.

Kepez’de Devrim Kök faktörü

Kepez’de Garip Erdoğan’ın il başkan adayı olacağı üzerinden yürüyen bir matematik var. Servet Yıldız bu matematiğin adayı. Fakat Yıldız cephesinin oluşturduğu delege listelerini sadece Erdoğan’a bağlamak köpükçülük olur. Servet Yıldız ekseninde yürütülen çalışmanın ana unsurlarından biri Devrim Kök’tür. Devrim Kök’ün delege kurgusu başarıya ulaşırsa il kongresinin belirleyici kanadı haline gelir. Baykalcılar ve Genel Merkezciler karşıtlığı üzerinde kurulan sahnede Devrim Kök’ün nereye destek vereceği il kongresinin kaderini belirleyebilir. Tabii Kepez’den Servet Yıldız çıkarsa. Deniz Demiröz’ün seçilmesi ise daha basit bir matematiği beraberinde getirir. Çünkü Demiröz’ü destekleyen kanatta Ahmet Kumbul’un il başkanlığına omuz verme noktasında yaygın bir kanaat var. Büyükşehir’de Çetin Osman Budak, Muratpaşa belediye başkanlığında ise Ümit Uysal düşüncesi hakim. Konyaaltı’nda ise “Muhittin Böcek dışında kim olursa olsun” diyor gibiler. Yani Kepez çok, ama çok karışık. Kimse için net bir şeyler söylemek, ‘şurada durur’ demek doğru değil.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz