CHP’de kimler aday? | Körfez Gazetesi
Turnuva sona erdi

Turnuva sona erdi

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Maruldan servet kazanıyor

Maruldan servet kazanıyor

MATSO’dan muz paneli

MATSO’dan muz paneli

‘Milli judocuya dayak’  iddiasına soruşturma

‘Milli judocuya dayak’ iddiasına soruşturma

CHP’de kimler aday?
CHP’de kimler aday?

CHP’de bir yandan olağanüstü kurultay söylenceleri yeniden piyasaya sürülürken, ilan edilen olağan kurultay takvimine göre de kulisler hareketli. İlçe ve il kongreleri şimdiden isimler üzerinden tartışılmaya, konuşulmaya, muhtemel adaylarla ilgili yorumlar yapılmaya başlandı. Ana adres tabii ki il kongresi. Çeşitli isimler il başkan adayı olarak tartıya çıkarılıyor. En çok konuşulan isim de Muratpaşa İlçe Başkanı […]

CHP’de bir yandan olağanüstü kurultay söylenceleri yeniden piyasaya sürülürken, ilan edilen olağan kurultay takvimine göre de kulisler hareketli. İlçe ve il kongreleri şimdiden isimler üzerinden tartışılmaya, konuşulmaya, muhtemel adaylarla ilgili yorumlar yapılmaya başlandı. Ana adres tabii ki il kongresi. Çeşitli isimler il başkan adayı olarak tartıya çıkarılıyor. En çok konuşulan isim de Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul. Her ne kadar Kumbul’un kendisi böyle bir beyanda bulunmasa da, çevresindekiler kulağımıza fısıldıyor. Tabii Kumbul’un il başkanlığına oynaması durumunda boşalan Muratpaşa’ya kimlerin talip olacağı da şimdiden konuşulmaya, rüzgarlar estirilmeye başlandı. Oralara dalmadan, il kongresi istikametinde yazmaya, tartışmaya, kulağımıza gelenleri paylaşmaya devam edelim.

 

Baykal cephesinde iki isim

 

Baykal cephesinde ise Tuncay Ercenk’in bu dönemde de kürsüye çıkacağı söyleniyor. Fakat ciddi rakipleri de var. Örneğin Ali Kızılateş. Başta Muratpaşa olmak üzere birkaç danışma kurulunda mikrofon alan Kızılateş’in sert çıkışları il başkan adaylığı sinyali olarak değerlendirildi. CHP’nin 2010 yılından beri işgal altında olduğu, partiye mezhepçilik ve etnisite virüslerinin bulaştırıldığı yönündeki söylemleri bir kesimi heyecanlandırırken, ciddi bir kitlenin de tepkisini çekti. Bu söylem CHP’nin önümüzdeki süreçte yaşayacağı sert tartışmanın önsözü gibi duruyor. CHP’yi derinden sarsacak bir fay hattı harekete geçmek üzere ya da harekete geçirilmek isteniyor. Tabii Baykal cephesi tek parça değil. Öyle görünmekle birlikte aslında birbirini sevmeyen bir sürü isimden oluşuyor. Bu nedenle Ercenk ve Kızılateş dışında talipliler de ortaya çıkabilir.

 

Buğdaycı-Böcek istikameti

 

Bir başka isim de Konyaaltı İlçe Başkanı İlhan Buğdaycı. Özellikle birkaç gündür çeşitli mahfillerde adı duyulmaya başlandı. Buğdaycı’yı öne süren isimler beraberinde de Muhittin Böcek’in Büyükşehir adaylığının kesin olduğunu dillendiriyor. Yani Böcek’in Büyükşehir niyeti ile Buğdaycı’nın il başkan adaylığı birbirine bağlı. Kepez İlçe Başkanı Garip Erdoğan’ın da şansını deneyeceği düşünülüyor. Muratpaşa Danışma Kurulu sonrasında yaşanan ve özellikle Kızılateş ile Erdoğan arasındaki söz düellosu üzerine oturtulan suni gündem bu söylentileri alevlendirmiş olabilir. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’la Garip Erdoğan arasındaki sıkı fıkı ilişkiler, birlikte siyaset yaptıkları görüntüsü de bu söylentilere dayanak oluşturuyor.

 

Kimin adayı il başkanı olur?

 

Semih Esen’in il başkanlığından istifa etmesi sonrasında önü açılan bir ismin de aport beklediği dillendiriliyor: Cengiz Gülebay. Parti kulisleri, şu an il sekreteri olan Gülebay’ı Çetin Osman Budak’la ilişkilendiriyor. Yani Budak’ın adayı diye tartıya çıkarılıyor. Ya da Gülebay kendini bu şekilde gösteriyor. Tabii bütün bu hesapların arkasında yerel ve genel seçim planları yatıyor. Belediye başkan adaylığı ya da milletvekilliği noktasında elini güçlendirmek, güçlü tutmak, gücünü korumak isteyen Deniz Baykal, Çetin Osman Budak, Devrim Kök, Ümit Uysal ve Muhittin Böcek arasında dönen bir mekanizmadan bahsediyoruz. İl yönetimine kim hakim olursa siyaseten önü açılacaktır. Tabii bunun için önce mahalle seçimlerini, ardından da ilçeler maratonunu aşmak gerekiyor.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz