CHP’de Büyükşehir hesapları | Körfez Gazetesi
‘Sevdalı Şarkılar’ konserine yoğun ilgi

‘Sevdalı Şarkılar’ konserine yoğun ilgi

Türk akademisyene  ICOMOS’ta önemli görev

Türk akademisyene ICOMOS’ta önemli görev

Antalya’ya zenginlik katacak

Antalya’ya zenginlik katacak

Ak Parti Muratpaşa Danışma Kurulu’nu yaptı

Ak Parti Muratpaşa Danışma Kurulu’nu yaptı

BES’ten iktidara vergi çağrısı

BES’ten iktidara vergi çağrısı

CHP’de Büyükşehir hesapları
CHP’de Büyükşehir hesapları

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Der Spiegel’e 2019 seçimlerinde başkan adayı olmayacağı açıkladı. CHP’deki bazı çevreler hemen hareketlenip ortaya isim atmaya başladılar. Oysa Kılıçdaroğlu devamında “Partiler üstü bir aday istiyorum” diyordu. Ne demek bu? CHP’den bir aday değil. Çünkü CHP ‘partili başkanlık sistemi’ne karşı. Referandumda bu yüzden ‘hayır’ dedi. Şimdi çıkıp da CHP’den başka bir ismi […]

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Der Spiegel’e 2019 seçimlerinde başkan adayı olmayacağı açıkladı. CHP’deki bazı çevreler hemen hareketlenip ortaya isim atmaya başladılar. Oysa Kılıçdaroğlu devamında “Partiler üstü bir aday istiyorum” diyordu. Ne demek bu? CHP’den bir aday değil. Çünkü CHP ‘partili başkanlık sistemi’ne karşı. Referandumda bu yüzden ‘hayır’ dedi. Şimdi çıkıp da CHP’den başka bir ismi ortaya sürmek tam anlamıyla aymazlık olur. Adalet yürüyüşü ve görkemli Maltepe finali ‘Hayır’ cephesinin zindeliğini koruduğunu, hatta daha da genişlediğini gösteriyor. Adalet, hak, hukuk talebi CHP’yi aşan, kitleleri ortak bir eksende birleştiren bir nirengi noktasıdır artık. Kılıçdaroğlu sadece CHP’nin değil, adalet talebi olan bütün kitlelerin öncüsü, lideri olmuştur.

‘Hayır’ cephesinin ortak adayı

Buna rağmen ‘Aday değilim’ diyorsa, ‘adalet’ çevresinde buluşan kitlelerin ruhunu, talebini, evsafını anladığı içindir. Yoksa CHP’de bu adaylığı yola tek başına çıkan, ama attığı her adımda yalnız bırakılmayan, 420 kilometreyi adım, adım kat eden Kılıçdaroğlu’ndan başka kimse yok. Uzun zamandır başka kimse CHP’yi geniş bir kitlenin, halkın, toplumun umudu haline getiremedi. Bunu başaran isim Kılıçdaroğlu’dur. Elbette ki son sözü de ‘yürüyen’ söyler. Adalet için yürüyen Kılıçdaroğlu, etrafında topladığı milyonlara “Partiler üstü bir aday istiyorum” mesajı veriyorsa, selden kütük kapmaya çalışmanın alemi yoktur. Mesaj açık ve nettir. ‘Hayır’ cephesinin ortak adayı olacak partiler üstü bir isim. Kim mi? Henüz bunu konuşmak için çok erken. Adalet yürüyüşüyle yakalanan ivme, oluşan konsensüs sürdürülürse aranan aday da şekillenmeye, ortaya çıkmaya başlar zaten.

İl başkanlığı için adı geçenler

2019’daki adaylık şimdiden tartışmaya açıldı; ama CHP’nin hemen önünde duran bir süreç var. O sürecin nasıl tamamlanacağı önemli. Kongrelerle birlikte nasıl bir CHP şekillenecek? Antalya’ya bakarsak il başkanlığı için şimdilik 6 kişinin ismi dolandırılıyor. Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, Kepez İlçe Başkanı Garip Erdoğan, Konyaaltı İlçe Başkanı İlhan Buğdaycı, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, eski milletvekili Tuncay Ercenk ve son seçimlerde milletvekili adayı olan doktor Ali Kızılateş. Bu isimler içinde yarışa katılmayanlar olur, yeni eklenenler olur, tablo değişir; ama her bir isim de arkasında bir gücü, genel ve yerel seçimlere ilişkin hesapları temsil ediyor. Onları da günü gelince anlatırız.

Büyükşehir siyaseti tam gaz

Şimdilik sadece Büyükşehir eksenli hesap kitaplara bakalım. Büyükşehir adaylığı için bugüne kadar iki isim konuşuluyordu: Çetin Osman Budak ve Muhittin Böcek. Aslında talipliler bu iki isimle sınırlı değil. Mesela Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da konjonktüre bakıyor. Yerel seçim yarışının başlayacağı günlerde oluşacak atmosfer Uysal’ı da cesaretlendirebilir. Bugünlerde hareketlenen başka bir isim de Mustafa Akaydın. Kendisi tam olarak ne düşünüyor bilmiyorum; ama çevresindekiler nabız yoklamaya başladı. Akaydın’ın kendi ismi etrafında yapılan toplantılardan habersiz olduğunu sanmıyorum. CHP’nin Büyükşehir’i geri alacağı yönünde oluşan kanaat başka isimlerin de ortaya çıkmasına neden olur. En azında havayı koklamak, duruma bakmak, şansını denemek isteyecek başkaları da vardır. İşte kongre süreci bu hesap-kitabı çarşıya uyarlayacak. Kimlerin kazanacağını, kimlerin de kazananlarla ittifak içine gireceğini o zaman daha iyi göreceğiz.

Diğer yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz