CHP kulisleri hareketli | Körfez Gazetesi
İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

İki evden hırsızlık yapan şüpheli tutuklandı

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

CHP’ye hayırlı olsun ziyareti

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

Eski özel kalem müdürüne FETÖ gözaltısı

AKP Kumluca’da seçim

AKP Kumluca’da seçim

MMO’da seçim var

MMO’da seçim var

CHP kulisleri hareketli
CHP kulisleri hareketli

CHP’de çarşı oldukça karışık. En son il kongresindeki tablo oldukça dağılmış durumda. Gerçi son kertede verilen mesajlarla yine taraflar belirginleşir. Ama o noktaya gelinceye kadar epeyce pozisyon değiştiren de olur. Yani son kongrede bir tarafta duranları başka bir yerde görebilirsiniz. Herkes şu an bir pozisyon ayarı yapmaya çalışıyor. Hafta sonunda Feslikan yaylasında ortaya çıkan fotoğraf […]

CHP’de çarşı oldukça karışık. En son il kongresindeki tablo oldukça dağılmış durumda. Gerçi son kertede verilen mesajlarla yine taraflar belirginleşir. Ama o noktaya gelinceye kadar epeyce pozisyon değiştiren de olur. Yani son kongrede bir tarafta duranları başka bir yerde görebilirsiniz. Herkes şu an bir pozisyon ayarı yapmaya çalışıyor. Hafta sonunda Feslikan yaylasında ortaya çıkan fotoğraf oldukça kafa karıştır ve CHP kulislerini karıştırdı. Büyükşehir adaylığını bu sefer iyice kafaya koymuş olan Muhittin Böcek’in Genel Başkan Kılıçdaroğlu nezdinde iyi bir hava yakaladığı düşünülüyor. Buna katılmayanlar da epeyce var tabii. Fakat Feslikan’a gelmeden önceki bir haftayı Belek’te bir otelde tatil yaparak geçirdiği söylenen Kılıçdaroğlu’nun bu süreçte yaptığı görüşmeler, kimleri kabul ettiği, kimleri kabul etmediği oldukça önemli. Bunun ayrıntıları önümüzdeki günlerde daha fazla paylaşılacak, daha çok konuşulacaktır.

Adaylar ortaya çıkmaya başladı

Fakat herkesin dilinde olan bir bilgi var ki; o da Kılıçdaroğlu’yla tatil boyunca sürekli görüşen ismin Çetin Osman Budak olduğu. Kılıçdaroğlu’nun rahat bir tatil yapabilmesi için parti tabanından, fotoculardan sır gibi saklanan bu bir hafta boyunca yaşanan gelişmeler önümüzdeki sürece ilişkin hesapların da anahtarı. Görüşenler, görüşmeyenler, görüşmeyip de görüştüğünü iddia edenler, görüşüp de görüştüğünü gizleyenler ilçe, il kongreleri ve Büyük Kurultay öncelikli olmak yerel seçimlere kadar uzanan hesapların örgütlenmesiyle meşgul. Ama dediğim gibi tablo çok değişken. Kimin nerede durduğu büyük ölçüde belirsiz. Mesela Kepez’de Garip Erdoğan’ın karşısında ilçe başkan adayı olarak Servet Yıldız’ın sahaya çıktığı söyleniyor. Muratpaşa’da da il başkan adaylığı konuşulan Ahmet Kumbul’un yerine kimi düşündüğü belirsiz. Daha doğrusu henüz açıklanmış değil. Altan Kızıltan ise ilçe başkan adaylığı için çalışıyor.

Büyükşehir yarışı erken başladı

Mahalle delegesi seçimlerinin en fazla iki liste üzerinden yapılması herkes açısından önemli. Öbür türlü herkesin hesapları daha fazla karışmış olacak. O nedenle mümkün mertebe az listeyle kapışılacaktır. Delegelerin oluşmasından sonra da herkesin hesabı ve ağırlığı, gücü ortaya çıkacak. O vakit daha net konuşmak mümkün tabii. Zaten mahallelerde birebir bir adaya, bir isme endeksli listeler çıkmaz. Hatta bazı mahallelerde ikinci bir liste bile oluşmaz. Genel anlamda eşit bir fotoğraf oluşur. Herkes için belli ölçülerde şans vardır yani. Bu sefer biraz daha farklı ve grift sonuçlar oluşabilir. Çünkü Büyükşehir yarışı erken başladı. Muhittin Böcek kendini Konyaaltı’na hapsetmeyeceği gibi, Muratpaşa’da siyaset yapanlar da Konyaaltı’ndan uzak durmayacaklardır. Herkes her alana elini uzatır. Uzatıyor da zaten.

Parti Meclisi için kurultay listesi

Tabii bir de Büyük Kurultay boyutu var bu işin. Genel Merkez düzeyinde siyaset yapmaya çalışanlar için Antalya’da oluşacak kurultay delege tablosu önemli. Çünkü bu tablo Antalya’dan çıkacak Parti Meclisi adaylarının arkasına dizilebilir. O nedenle il kongresinde sandıktan kendilerine uygun bir listenin çıkması için uğraşacaklar. Bu da kendi siyasetlerine onay verecek bir il başkanı ve yönetim kurulu listesi anlamına geliyor. Yani hem Büyükşehir hesapları, hem de Genel Merkez’de kazanılacak pozisyonların anahtarı il kongresinde. Tabii geleneksel iki kanat üzerinden yürüyecek bu mücadele. Bir tarafta Baykal siyaseti, diğer tarafta da Kılıçdaroğlu’nun yanında durduğunu açıklayan ekipler. Baykal cephesi daha net, ama karşısındakiler epeyce bölük pörçük bu sefer. Nasıl bir denklem oluşturacaklar, belirsiz. Hatta epeyce zor.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz