Çaya, çorbaya ‘paralel’ | Körfez Gazetesi
Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Gençler Avrupa ile  ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Gençler Avrupa ile ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Avrupa Türk Parlamenter  Birliği Antalya’da toplandı

Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya’da toplandı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Çaya, çorbaya ‘paralel’
Çaya, çorbaya ‘paralel’

“Otogarda da referandum yapılsın” teklifini ilk ortaya atan gazeteci benim. 1 Haziran’da “Otogarda da referandum” söyledim bunu. Aslında öneri benim de değil, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nın. Söz konusu teklif geldi kentin gündemine oturdu. Menderes Türel’e de soruldu Cuma günü. Türel Otogar referandumunu ‘paralel demokrasi’ olarak nitelendirdi. Sandıktan kaçtı yani. Giritli Parkı’ndaki ‘Hayır’ oylarının […]

“Otogarda da referandum yapılsın” teklifini ilk ortaya atan gazeteci benim. 1 Haziran’da “Otogarda da referandum” söyledim bunu. Aslında öneri benim de değil, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nın. Söz konusu teklif geldi kentin gündemine oturdu. Menderes Türel’e de soruldu Cuma günü. Türel Otogar referandumunu ‘paralel demokrasi’ olarak nitelendirdi. Sandıktan kaçtı yani. Giritli Parkı’ndaki ‘Hayır’ oylarının etkisi oldu muhtemelen. Yaptığı açıklamada yeni Otogar projesinin seçim taahhütleri içinde yer aldığını, halkın ‘bunları yap’ diyerek kendisini seçtiğini, bu nedenle halka sormanın ‘paralel demokrasi’ye yol açacağını söyledi. İki noktada sıkıntılı bir açıklama bu. Niye mi?

Tramvay ve Şarampol sorulmuştu

Birinci noktası şu: Türel, seçim vaatleri arasında yer alan Raylı Sistem İkinci Etabı’nı ve Şarampol Projesi’ni daha önce referandumla halka sordu. Kent ölçeğinde muhalif bir görüş olmadığı için de her ikisine halk onay verdi. Fakat Şarampol Projesi’nin içinden Giritli Parkı’na otopark çıkınca, “dur” dedi bölge sakinleri. Muhalefet ve demokratik kitle örgütleri de karşısına dikildi. Türel de, sürecin yeni bir Gezi tepkisine evrilmemesi için akıllıca bir hamle yaparak referandum seçeneğini halkın önüne koydu. Halk da yüzde 85’i aşan bir oranda ‘Hayır’ dedi. Döşemealtı’na yeni bir otogar yapılmasının da Türel’in diğer seçim vaatlerinden bir farkı yok. Ayrıca önümüzde seçim bildirisi olmadığı için, böyle bir taahhütte bulunup bulunmadığını da en azından ben bilmiyorum. Bulunmuşsa bile bu ‘yeni bir otogar’ projesinden ibarettin. Bu önemli bir detay. Niye mi?

Mevcut otogar yenisinden büyük

Çünkü buradaki sorun sadece mevcut otogarının yetersiz kalmasından dolayı yeni bir otogar yapılması değil. Mevcut otogar zaten yetersiz değil, ihtiyaçlara yanıt vermeye fazlasıyla devam ediyor. Buradaki en önemli nokta, mevcut otogar arazisinin yüzde 70 ticaret, yüzde 30 konut yüküyle bir AVM firmasına satılacak olması. Yani Antalya’nın kent merkezindeki, zaten sınırlı sayıda kalmış geniş yeşil alanlardan biri de ranta kurban edilecek. Temel itiraz buna. AVM’lere ve betona teslim edilen Antalya’da yeni bir AVM daha olmasın diye çırpınıyor insanlar. Ayrıca otogarın taşınmasının planlandığı alan mevcut otopark arazisinden daha küçük… Mevcut otogar 144 dönüm arazi üzerinde kurulu, Döşemealtı’nda belirlenen arazi ise 100 dönüm. Yani mevcudun ihtiyaca yetmediği tezi de doğru değil. Eğer öyle olsaydı daha geniş bir alana taşınması düşünülürdü.

Sandıktan kaçmaya ‘Paralel’ kılıf

Gelelim şu ‘Paralel demokrasi’ lafına. Öncelikle şunu söyleyelim ki, demokrasinin paraleli olmaz. Siyasi literatürün, politika kuramlarının hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Demokrasi demokrasidir. Birileri göz boyayarak, baskıyı, hukuksuzluğu, özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamı demokrasi diye kakalamaya çalışsa da, insanlık tarihi içinde demokrasinin yeri bellidir. Fakat buradaki niyet muhtemelen demokratik bir taleple, yani referandum isteyenlerle, 15 Temmuz dinci faşist darbe girişi öncesinde ‘Paralel Yapı’ diye adlandırılan, artık FETÖ dediğimiz cemaatle ve oradan da yola çıkarak darbecilikle ilinti kurmak. Böyle bir bilinçaltı oluşturmak yani… Bu kirli bir bilinçaltı, kötü niyetli bir göndermedir. Daha önceki iki projesinde halka soran Türel’in, bu sefer halka sorulmasını isteyenleri ‘Paralel’ diye yaftalaması akla, izana, vicdana ve siyasi etiğe sığmaz.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz