Cam şişede su | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Cam şişede su
Cam şişede su

Uzun bir aradan sonra gittiğim İstanbul, benim için neredeyse tanınmayacak hale gelmiş. 1980-2000 arası halini yakından tanıdığım, yıllarımı geçirdiğim İstanbul’un beni soğuk karşılaması, beton binalarla tokatlaması bir yana, epeyce gözlem de yaptım tabii ki. Antalya’yı mesken tutuşumuz da 20 yıla yaklaşıyor artık. Fakat iki şehir arasındaki gelişmişlik, kültür, yaşam mesafesi fersahlarla ölçülecek kadar büyük. Belki […]

Uzun bir aradan sonra gittiğim İstanbul, benim için neredeyse tanınmayacak hale gelmiş. 1980-2000 arası halini yakından tanıdığım, yıllarımı geçirdiğim İstanbul’un beni soğuk karşılaması, beton binalarla tokatlaması bir yana, epeyce gözlem de yaptım tabii ki. Antalya’yı mesken tutuşumuz da 20 yıla yaklaşıyor artık. Fakat iki şehir arasındaki gelişmişlik, kültür, yaşam mesafesi fersahlarla ölçülecek kadar büyük. Belki çok küçük, ama her iki kentin duyarlılığını, insan malzemesini, refleksini, uygarlığını kıyaslamak babından önemli bir ayrıntıyla sürdürelim sözü: Cam şişede su… Gittiğiniz, oturduğunuz, önünden geçtiğiniz bütün mekanlarda masaya su cam şişelerde geliyor İstanbul’da.

Çağdaş Yaşam’da cam şişe

Sağlıklı yaşam bilincine bütün mekanlar ayak uydurmuş. Plastik şişede su büfelerde filan satılıyor; restoranlara, kafeteryalara girmiyor. Bu gözlemimi Çağdaş Yaşam’da Bülent’e heyecanla aktarıp, “Antalya’da da cam şişede su kullanımını teşvik edecek yazılar yazacağım, cam şişeyle su servisi yapan mekanları köşe yazılarımda duyuracağım” dedim. “Abi dur” dedi Bülent, “Yarın hemen ben de sipariş vereyim. Çağrıya ilk biz uymuş olalım ve ondan sonra yaz”. Yani daha yazıyı kaleme bile almadan bir mekanda ilk adım atılmış oldu. Bir gün sonra gidip baktığımda da Çağdaş Yaşam’ın buzdolabındaki cam şişeler beni selamlıyordu. Hemen açılışı yaptık tabii. Gönül rahatlığıyla tükettik bir şişe suyu.

Plastik şişelere kanserojen

Aslında Antalya’da birkaç mekanda da başlamış bu uygulama. Müşterilerine cam şişede su veren mekanların adını büyük bir keyifle duyuracağımı söyleyeyim öncelikle. Bu çağrımızdan sonra başlayanları da yazılarıma not düşeceğim. Çünkü astım, kalp rahatsızlığı, kanser, migren, kısırlık, obezite gibi birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinen pet şişelerin hammaddesi aslında bir petrol artığı. Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. Bu nedenle uzmanlar, bilim insanları pet şişe kullanımının azaltılmasını istiyor. Market ve büfe önlerinde güneş ışığına maruz kalarak depolan pet şişelerdeki sular ambalajdan etkileniyor, koku ve tadı değişiyor, içilmez hale geliyor. Yani kimyasallar suya karışıyor.

Mekanlara cam şişe çağrısı

Ve diyor ki uzmanlar: “Cam ambalajlar ise ürünün tadını, kokusunu, aromasını değiştirmiyor, etkilemiyor. Cam şişeler sayesinde özellikle kaynak suları doğadaki en saf ve doğal haliyle masamıza geliyor. Pet şişelerde hissettiğiniz plastik tadını camda almazsınız. Şeffaf olduğu için ürünü net görebilirsiniz. Cam mikroorganizmalar içermez, kimyasal reaksiyon göstermez. Su, nem, hava geçirmeyerek ürünü tüm diğer ambalajlardan daha iyi korur. Isıya karşı dayanıklıdır. Cam sonsuz kez eritilip biçimlendirilebildiğinden geri dönüşümlüdür. Cam özü doğaldır, doğadan gelir yani saf doğal içeriklerden oluşur. Cam şişe çevre dostudur. Çevreyi ve sağlığınızı korumak için en sağlıklı ambalaj şeklidir. Kanserojen maddeler içermez. Anti-ultraviole yaklaşımlarla geliştirilmiştir. Ürün içeriğini radyasyon etkisinden uzak tutar. Doğayı koruma ve doğanın kirlenmesini önlemek için ve de yenilenmeyen doğal kaynaklardan tasarruf etmek için cam şişe tercih edilmelidir”. O nedenle ben de tavsiye ediyor ve cam şişede su servisi yapan bütün mekanları kutluyorum.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz