Çalkaya için ne kadar iyimser olabiliriz? | Körfez Gazetesi
Müze Gecesi gezisi

Müze Gecesi gezisi

Küçülüyoruz

Küçülüyoruz

CHP’den İnce’ye destek kampanyası

CHP’den İnce’ye destek kampanyası

Kapan heyecanlandırdı

Kapan heyecanlandırdı

Vezneler hafta sonu açık

Vezneler hafta sonu açık

Çalkaya için ne kadar iyimser olabiliriz?
 • MustafaKoç
  • Mustafa Koç
  • mimkoc@gmail.com
  • 6 Aralık 2017 - 12:34:03

Antalya Belediyesi Büyükşehir belediyesi olmadan önce ilçe belediyeleri yanında belde belediyeleri de vardı. Aksu’nun, Antalya – Alanya  yolunun sağına düşen bölümünü Çalkaya Belediyesi, soluna düşen bölümünü Aksu Belediyesi yönetiyordu. Büyük bölümü Hazine arazilerinden oluşan Çalkaya’da, Hazine arazilerini kendi mülkü zanneden belediye yönetici ve bürokratları, bu arazileri bol keseden kişi ya da kooperatiflere satmaya başladılar. Bu kooperatifler arasına, bazı kişilerin yanında çalışanlara kurdurduğu “çakma” kooperatifler de dahil oldu. Arazi satışlarından gelen paraların bir bölümü belediye kayıtlarına geçse de, asıl bölümü “sakal” olarak etkili – yetkili kişilerin cebine giriyor olmalıydı. “Benim memurum işini bilir” kategorisine dahil yetkililer ve onlarla sıkı fıkı bazı vatandaşlar arasından kısa zamanda türedi zenginler oluştu.

 

ÇILGIN PROJE DUVARA ÇARPTI

Aksu ve Çalkaya bölgesinde bu türedi zenginlerle eş zamanlı “… Gazinosu” adıyla pavyonlar, önünde lüks arabalar dizilmiş pavyonlar içinde yanına bir gün sarışın diğer gün esmer kadın oturtmuş erkekler  peyda oldu. Bu yağma Hasan’ın böreği belediyeciliği gibi, bu sonradan görme çalgı çengi de uzun süre devam edemezdi. 10 binlerce dönüm arazi üzerinde uygulamaya konulan Antalya’nın bu en “çılgın proje”si dönemin belediye başkanı, imar işlerini yönlendiren bürokratları ve bir bölük alıcı – satıcıyı kurban verip, “Antalya’nın en büyük yolsuzluk davası” olarak mevzuat yalısına tosladı. Yanında korumalarıyla gezen, lacivert ya da siyah takım elbiseli, sivri burunlu- yumurta topuklu ayakkabılar giyen gazino müşterisi adamlar sınıfı için de bir dönem bitti.

 

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE TEŞEKKÜR

Çalkaya Belediyesi’nin yediği hurmalar, Aksu Belediyesi’nin gelir gider dengesini tırmalamaya devam etti. 650 milyonluk karşılıksız borç yükünün altından değil Aksu Belediyesi, Antalya’nın tüm belediyeleri birleşse kalkamazdı. Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Türel’in “Türkiye’de bir ilk” dediği yöntemle bu beladan Aksu’yu ve Aksuluları kurtarmış görünüyor. Bu çözümü bulanlara ve Büyükşehir Belediyesi Meclisine teşekkür ediyoruz.

 

BUNDAN SONRASI DA ÖNEMLİ

Çalkaya’da 10 binlerce dönümlük arazi yağması şeklinde devreye sokulan bu “çılgın proje”ye son verecek sulhname kime ne getirecek, kimden ne götürecek; sulhnameden haberdar arazi mafyası bölgede ne kadar yer kapattı;  hangi kooperatif ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından kuruldu, hangi kooperatif çakma; 2B adı altında sahiplenilmiş arazilerin hangileri zilyetlik, hangileri işgal; bunları bilemiyoruz.  Temennimiz, Çalkaya’yla ilgili işin burasında da adaletli çözüm üretilmesi.

 

 

 

 

 

 • Etiketler
 • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz