Büyükşehir’in çevreci yatırımları | Körfez Gazetesi
Turnuva sona erdi

Turnuva sona erdi

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Maruldan servet kazanıyor

Maruldan servet kazanıyor

MATSO’dan muz paneli

MATSO’dan muz paneli

‘Milli judocuya dayak’  iddiasına soruşturma

‘Milli judocuya dayak’ iddiasına soruşturma

Büyükşehir’in çevreci yatırımları
Büyükşehir’in çevreci yatırımları

Türel’i Boğaçay Projesi, sonradan planlanmış alt – üst geçitler, köprülü kavşaklar başta olmak üzere birçok projesiyle ilgili çok eleştirdik. Salı günkü gezimizde ise övgüye değer Türel yatırımlarıyla karşılaştık. Hobi Bahçesi, Asfalt Tesisleri, Makine Bakım Atölyeleri, Dağbeli Güneş Enerjisi Tesisi, Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertarafı Tesisleri… Hobi Bahçesi’ni görünce 65’ine basmadığım için üzüldüm […]

Türel’i Boğaçay Projesi, sonradan planlanmış alt – üst geçitler, köprülü kavşaklar başta olmak üzere birçok projesiyle ilgili çok eleştirdik. Salı günkü gezimizde ise övgüye değer Türel yatırımlarıyla karşılaştık. Hobi Bahçesi, Asfalt Tesisleri, Makine Bakım Atölyeleri, Dağbeli Güneş Enerjisi Tesisi, Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertarafı Tesisleri… Hobi Bahçesi’ni görünce 65’ine basmadığım için üzüldüm desem yeridir. 4,5 metrekarelik kapalı alanları, 13 metrekarelik verandaları, 63 metrekarelik sebze tarlaları, yıllık 267 lira kirasıyla her bütçeye uygun tam bir emekli mekânı.

DAĞBELİ VE KIZILLI TESİSLERİ

Dağbeli’ndeki güneş enerji santrali, Ahmetlerli, Gençlerli, Sinanhocalı köylüler gibi HES zulmünden mustarip Antalyalılar için enerji yatırımcılarına örnek gösterilecek bir proje. Büyükşehir Belediyesi 39 sulama kooperatifinin kullandığı elektriği bu santralden, üstelik ücretsiz sunacak imiş. Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi Türel’in çevreci projelerinden bir başkası. Bu projenin ilk etabı Akaydın zamanında hayata geçirilmişti. Tesisi tanıttığı toplantıda Türel’in Akaydın’ın ismini bu vesileyle (belki de ilk kez) olumlu yönde zikretmesi ayrı bir öneme sahipti. Belediye başkanları keşke Kızıllı örneğinde olduğu gibi kamunun ve kamu yatırımlarının sürekliliği esası çerçevesinde birbirinin takipçisi, devamcısı olabilseydi.

HAVA ATMAKTA HAKSIZ DEĞİLDİ

Kızıllı’da kurulan tesislerin ardından 28 düzensiz vahşi depolama kapatılmış. Belediye buradan yıllık 10 milyon lira gelir sağlayacakmış. Çöpün bertarafı konusunda yüklenici firmalara para ödenmeyeceği gibi firmadan yıllık para alacakmışız. Antalya’nın bugünkü günlük çöp miktarı 2 bin 300 ton imiş. Tesisler ise günde işlenebilecek çöp miktarı 4 bin ton olacak şekilde planlanmış. Sonuçta Antalya’nın çöpünün yüzde 95’i bertaraf edilecek, kalan yüzde 5 çimento fabrikalarında kullanılacakmış. Türel, yatırımlar turunu “Çevreci belediyecilik nasıl olurmuş Kızıllı’da görülebilir” diye hava atarak bitirmekte hiç de haksız değildi.

ŞERH DÜŞMEDEN GEÇEMİYORUZ

Çevreci yatırımları için Türel’i kutlarken, muhalif bir şerh düşmeden, bir hatırlatmada bulunmadan da geçemiyoruz. Kızıllı’yla ilgili bir tehlikeye dikkat çekmek amacını taşıyor bu şerh, bu hatırlatma. Bölgeyle ilgili konunun uzmanlarından oluşan bir bilirkişi heyetinin raporunda, “Katı atık düzenli depolama alanı yer seçiminin orman, çevre, imar mevzuatının aradığı koşulları yerine getirmediği ve depolama tesisi yapılan yerin içinde yer aldığı havzanın korunması açısından kamu yararına ve ilgili mevzuata uygun olmadığı” belirtilmekte.

DESTEĞİM KOŞULSUZ DEĞİL

Raporda bu sonuca varılmasının nedenleri konusunda, “…Alandan oluşan sızıntı suyunun miktarı yaklaşık 10 m3/saattir ve bu suyun arıtımı için bir tesis bulunmakla beraber, halen tesis devre dışı olup sızıntı suları bir boru hattı vasıtası ile Antalya’daki bir sisteme verildiği, sızıntı sularının en az 20 km’lik bir mesafeyi hiçbir ön arıtma olmaksızın ve Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne aykırı şekilde iletilerek var olup olmadığı meçhul olan bir sisteme verildiği, bu uzun iletim hattının tamamen karstik, traverten, yani çok geçirimli bir jeolojik yapı üzerinde yer aldığı, bu hatta gerçekleşebilecek herhangi bir çatlak veya kırılma ile günde oluşan yaklaşık 250 m3 çöp sızıntı suyu 2 gün içinde Antalya içme suyu kaynaklarına ulaşacağı, …uygulamasına başlanan çöp depolama faaliyetinin yaratacağı olası çevre risklerinin bertaraf edilmesi amacıyla alınan önlemlerin yeterli düzeyde olmadığı…” ifadelerine yer veriliyor. Kızıllı’ya vatandaş desteğimi, 2010 yılına ait bu raporda vurgulanan çevre risklerini bertaraf eden önlemlerin alınmış olduğu inancı ve alınmış olması koşuluna bağlı olarak veriyorum. Umarım öyledir.

Diğer Yazıları

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz