Bir kez daha alarm sorunu | Körfez Gazetesi
Şarampol’de şenlik var

Şarampol’de şenlik var

ATSO heyetinden nezaket ziyaretleri

ATSO heyetinden nezaket ziyaretleri

Öykü Ödülleri sahipleri belli oldu

Öykü Ödülleri sahipleri belli oldu

Tütüne çapraz denetim

Tütüne çapraz denetim

Uyuşturucu operasyonu

Uyuşturucu operasyonu

Bir kez daha alarm sorunu
Bir kez daha alarm sorunu

Gecenin bir vaktinde bangır bangır öten bir alarm sesiyle uyanıyorsunuz. Alarm susunca uyurum diyor, bekliyorsunuz. Alarmın sustuğu yok; gecenin bittiği yok… Kalkıp yarım bardak su içiyorsunuz… Yatıyorsunuz… Sağa dönüyorsunuz… Sola dönüyorsunuz… Uyku uçup gidiyor… Bir saat… İki saat… Bilmem kaçıncı kez “hey yarabbim ya resulullah” ya da “hasbinallah ve nimel vekil”  çektikten sonra 155’i arıyorsunuz… […]

Gecenin bir vaktinde bangır bangır öten bir alarm sesiyle uyanıyorsunuz. Alarm susunca uyurum diyor, bekliyorsunuz. Alarmın sustuğu yok; gecenin bittiği yok… Kalkıp yarım bardak su içiyorsunuz… Yatıyorsunuz… Sağa dönüyorsunuz… Sola dönüyorsunuz… Uyku uçup gidiyor… Bir saat… İki saat… Bilmem kaçıncı kez “hey yarabbim ya resulullah” ya da “hasbinallah ve nimel vekil”  çektikten sonra 155’i arıyorsunuz… “Tamam beyefendi / hanımefendi, ilgileneceğiz,” diyorlar… Hava aydınlanıyor… Kalkma saati… Duş… Kahvaltı… İşe gitmek için çıkıyorsunuz… Alarm ötmeye devam ediyor…

SUSTURULAMAYAN ALARM SESİ TERÖRDÜR
Bu konuyu işleyen bir film vardı… Filmin kahramanı susmak bilmeyen alarmlara balyozunu sallıyor, çamı çerçeveyi darmaduman ediyordu. Mahkemeye çıkartılıyor, ceza alıp hapis yatıyor, yılmıyordu… Mücadelesi meyvesini veriyor, etrafında toplanan alarm mağdurlarından kocaman bir platform, bir “örgüt” ortaya çıkıyordu.  Alarm mağdurları platformu, alarm karşıtları platformuna dönüşüyor; alarm karşıtı aktivistlerin uzun uğraşı sonunda  mahkemeden susturulmayan alarm sesinin “terör” olduğu kararı çıkıyordu. Adını hatırlamadığım filmi internette bulmaya çalıştım, konuyla ilgili birkaç ibareye yalnızca Ekşi Sözlük’te ulaşabildim. Ekşi Sözlük’teki kardeşim de benim gibi filmin adını ve oyuncularını hatırlamıyordu.

VATANDAŞ ‘İSYANLARDAYIM’ DİYOR
İnternette alarm mağduru yüzlerce vatandaşın isyanına rastladım. Bunlardan birine kulak verelim: “Alarm, hırsızlar için tehdit oluşturuyor, deniyor; oluşturuyor da sabaha kadar alarm dinlemek zorunda mıyız? Arabanın üstüne kedi çıkar alarm öter, biri kaportaya yaslanır alarm öter! Alarm devreye girince; araba sahibine otomatik arama yapsın, cebine mesaj atsın… Yok mu bu işin insanları rahatsız etmeyen bir yöntemi? Vardır elbette. Belki fiyatı pahalı diye o alarm modelinin kullanımı az ama hastası var, yaşlısı var; kimse bu alarm eziyetini çekmek zorunda değil!”

ALIYOR KUMANDAYI ÖTTÜRÜYOR ALARMI
“Evdesiniz ve günün her hangi bir saatinde alarm çalmakta. O sinir bozucu mekanik ses, ciyak ciyak bağırıyor. Çocuğunuz uyuyor. Siz, dinleniyor, okuyor veya sohbet ediyorsunuz. Park halinde kıçı kırık bir arabanın ya da bir dükkânın alarmı ötüyor. Alarm öyle hassas ki, yanından geçen arabanın sesiyle veya ufak bir temasla (insan eli, kedi, köpek) başlıyor ötmeye. Bir dakika, on dakika, on beş dakika; sahibi olacak saygısızın keyfine kalmış. Hatta bu saygısızın çocukları alıyor kumandayı, arabanın alarmını öttürüyor. Alarmın sesinden zevk alma sapıklığı da ancak böyle saygısız ebeveynlerin çocuklarında görülür. Çünkü, başta kendileri aynı sapıklıkta.” Bir başka yakınmacı da bunları diyor.

NERDESİNİZ EY DEVLET EY BELEDİYE
Bu “küçük” sorunu en az yılda bir kez köşeme taşıyıp Valiliğimizi, Emniyetimizi, belediyelerimizi konuyu dert edinmeye, gündeme almaya çağırıyorum. Başkaları, alarm terörüyle ilgili isyanlarını başka platformlarda dile getiriyorlar. Değişen bir şey olmuyor.  Sonrasında “Bu ülkede neden bu kadar çok insan kafayı sıyırıyor?” sorusuna cevap aramaya başlıyoruz.  Böyle yapmamak, böyle olmaması, ülkemizde daha çok insanın kafayı yememesi için “büyük memleket meseleleri” yanında bu tür “küçük” sorunlara da el atalım. Devletimiz, belediyemiz el atsın.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz