Belgesi olmayan ‘tehlikeli’ işlerde çalışamayacak | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Belgesi olmayan ‘tehlikeli’ işlerde çalışamayacak
Belgesi olmayan ‘tehlikeli’  işlerde çalışamayacak

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) MESEM, belge zorunluluğunun olduğu 31 meslekte, mesleki yeterlilik belgelendirme sınav taleplerini alıyor     ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO MESEM tarafından asansör, inşaat, otomotiv ve metal sektöründe yer alan belge zorunluluğunun bulunduğu 31 meslekte mesleki yeterlilik belgelendirme sınav talepleri alınmaya devam ettiğini bildirdi. ATSO ile Türkiye Odalar ve Borsalar […]

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) MESEM, belge zorunluluğunun olduğu 31 meslekte, mesleki yeterlilik belgelendirme sınav taleplerini alıyor

 

 

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO MESEM tarafından asansör, inşaat, otomotiv ve metal sektöründe yer alan belge zorunluluğunun bulunduğu 31 meslekte mesleki yeterlilik belgelendirme sınav talepleri alınmaya devam ettiğini bildirdi. ATSO ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) arasında ilk etapta 19 meslekte işbirliği protokolü imzalandığını ve bu meslek sayısının şu an 31’e çıktığını belirten Başkan Davut Çetin, ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ zorunluluğunun bulunduğu 31 meslekte sınav başvuru taleplerinin ATSO MESEM tarafından toplandığını, teorik ve uygulamalı sınavların yetkilendirilmiş belgelendirme merkezi olan TOBB MEYBEM A.Ş. tarafından ATSO’nun koordinasyonunda gerçekleştirildiğini kaydetti.

İDARİ PARA CEZASI

Başkan Davut Çetin, yapılan kanuni düzenlemeye göre inşaat sektörünün de içerisinde yer aldığı 40 meslekte; 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle; asansör alanındaki mesleklerinde dahil olduğu 8 meslekte 25 Mart 2017 tarihi itibari ile otomotiv sektörünün yer aldığı 33 meslekte ise, 25 Eylül 2018 tarihinden sonra ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ya da ‘Ustalık Belgesi’ olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını; çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı 500 TL idari para cezası uygulanacağını vurguladı.

 

BAŞVURU SÜRECİ

 

Başvuru süreci hakkında bilgi veren Başkan Çetin, bahsedilen 31 meslekte belge almak için başvuru yapmak isteyen adayların www.atso.org.tr ve www.atsomesem.org.tr internet adreslerinde yer alan başvuru sürecini takip ederek ilgili başvuru evrakının ATSO MESEM’e elden teslim etmeleri gerektiğini, başvuruları uygun bulunan adaylarının sınav ücretlerini yatırdıktan sonra sınavlara girebileceğini bildirdi.

 

SINAV ÜCRETİNE DESTEK

 

Adayların başvuruda bulunacağı 31 meslekte, sınavlarda başarılı olması durumunda sınav ücretlerinin 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2020 yılına kadar karşılanacağına dikkati çeken Başkan Davut Çetin, “Ayrıca ilk girdiği sınavda başarısız olan adayların, başarısız olduğu yeterlilik birimleri ve sınav türleri için ilave sınav ücreti alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde en az 2 kez ücretsiz sınav hakları bulunuyor” dedi. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz