Aynı kabin, aynı kabine | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Aynı kabin, aynı kabine
Aynı kabin, aynı kabine

Turgut Özal bile hükümeti kurmadan önce bakanlardan imzalı istifa dilekçesi alırdı. Şimdi buna gerek bile duymuyorlar. Yüzde 49 oyla seçilen Ahmet Davutoğlu çay sohbetine çağrılıp başbakanlıktan alınıyor. Anayasa? Tın… Hukuk? Tın? Devlet felsefesi? Tın… Teamül? Çok da tın… Bakanlar istifa etmediğine göre bu kabine nasıl değişiyor? Reis öyle istedi. Peki, bu hükümet, yani önceki gün […]

Turgut Özal bile hükümeti kurmadan önce bakanlardan imzalı istifa dilekçesi alırdı. Şimdi buna gerek bile duymuyorlar. Yüzde 49 oyla seçilen Ahmet Davutoğlu çay sohbetine çağrılıp başbakanlıktan alınıyor. Anayasa? Tın… Hukuk? Tın? Devlet felsefesi? Tın… Teamül? Çok da tın… Bakanlar istifa etmediğine göre bu kabine nasıl değişiyor? Reis öyle istedi. Peki, bu hükümet, yani önceki gün 5 bakanın açığa alındığı, 6’sının yer değiştirdiği 65’inci hükümet 24 Mayıs 2016’da güvenoyu almamış mıydı? Almıştı. İçlerinde istifa eden oldu mu? Olmadı. Güvenoyu aldığından beri bu kaçıncı revizyon? İkinci… O zaman nerede meclis iradesi? Hadi onu da geçtik, nerede bu bakanların, başbakanların iradesi? Boşuna soruyoruz değil mi?

Kedilisi gitti, vejetaryeni geldi

Başta Alanya olmak üzere, Antalya havalisi Mevlüt Çavuşoğlu’nun dışişleri bakanlığının sürmesinin sevinci içinde. Varlığı, yokluğu fark edilmeyen Nabi Avcı’nın kızağa çekilip, yerine Numan Kurtulmuş’un Kültür ve Turizm Bakanı olarak atanmasına yönelik yapılan pek bir yorum yok. Nabi Avcı, kabinede kedi besleyen tek bakandı. Şimdi pırrr… Kurtulmuş turizm bakanı olarak Antalya’ya ne verir? Meçhul. Antalya için bir diğer önemli alan da tarım. Yeni kabinede tarımın başına eski Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba oturdu. AKP, hem kültür ve turizmi, hem de gıda ve tarımı stratejik olarak görmüyor zaten. Fakıbaba bakanlığa atanınca Urfa’da mukim arkadaşların sosyal medya muhabbetlerinde biraz dolaştık. Yeni bakan bir ‘vejetaryen’miş onların söylediğine göre. Tarım sektörü için iyi, ama hayvancılık sektörü için kötü bir haber olsa gerek bu. Başka bir deyişle Antalya yaşadı, Afyon yandı yani…

5 aylık Antalyalı Lütfi Elvan

7 Haziran’da Antalya’da seçilen 1 Kasım’da Mersin’e kaydırılan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da yerini korudu. 5 aylığına da olsa Antalyalı sayılır kendisi. En azından öyle kabul edenler var. Yerini koruyan Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mehmet Özhaseki, Nihat Zeybekçi, Ömer Çelik gibi isimlere ve yeri değişse de kabinede kalmayı başaran Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Nurettin Canikli gibi has adamlara baktığımızda aslında komuta kademesinde fazla bir deprem olmadığı görülüyor. Kabine dışı kalan isimlerin başkanlık sistemi hazırlık sürecinde değerlendirileceği, yeni duruma uygun pozisyonlar verileceği, sarayda konumlandırılacağı da tevatür arasında.

Büyük fotoğrafı gizleyen rötuş

Bütün bu kabine değişikliğinin özeti, her şeyin eski tas, eski hamam ilerleyeceği yönünde. Mesela FETÖ’nün siyasi ayağını sorgulayanlar ve AKP’den bu anlamda adım bekleyenler boşuna nefes tüketecek gibi görünüyor. Zaten Erdoğan’ın genel başkanlığa yeniden oturduğu son kongrede oluşan MKYK da bunun habercisiydi. Üzerinde soru işaretleri olan bazı isimler MKYK’ya gönül rahatlığıyla alındı. Ya başka hesap var, ya da FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan’ın umurunda değil. Alt ölçekli kimi müdahaleler, il-ilçe yöneticileri, belde belediye başkanları düzeyinde küçük operasyonlarla FETÖ şaibesi geçiştiriliyor gibi. Bu kabine değişikliği, daha doğrusu değişiksizliği de aynı stratejinin sürdürüleceğinin kanıtı. Küçük rötuşlarla idare edin, büyük fotoğraf sizin haddiniz değil. Mesaj budur.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz