Antalya’ya zırnık yok | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Antalya’ya zırnık yok
Antalya’ya zırnık yok

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ayağının tozuyla ikinci ziyaretini Antalya’ya yaptı. İlk ziyaret Ordu’daydı biliyorsunuz. Ordu Belediye Başkanı ile İl Emniyet Müdürü’nün adamları birbirine girdi; az kaldı Bakan Bey de kim vurdu ya gidiyordu. Antalya ziyareti ise başka bir tartışmayı doğurdu. 3 saatlik Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na davet edilmeyen sektör temsilcileri tepki gösterdi. Belli […]

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ayağının tozuyla ikinci ziyaretini Antalya’ya yaptı. İlk ziyaret Ordu’daydı biliyorsunuz. Ordu Belediye Başkanı ile İl Emniyet Müdürü’nün adamları birbirine girdi; az kaldı Bakan Bey de kim vurdu ya gidiyordu. Antalya ziyareti ise başka bir tartışmayı doğurdu. 3 saatlik Turizm Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na davet edilmeyen sektör temsilcileri tepki gösterdi. Belli ki Ankara onların görüşlerini merak etmiyor. Katılsalardı ne söyleyeceklerdi; onu da bilmiyoruz. Katılanların ne söylediği de meçhul. Toplantı sonrasında pembe tablo çizen Bakan Kurtulmuş rotayı Çin’e, Hindistan’a, Uzak Asya’ya çevirip 2023 yılına “50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir” hedefi koydu.

Hatay teşvikte Antalya’yı geçti

Oysa otel teşviklerinde Antalya’ya zırnık yok. Şöyle ki: “Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından analiz edilen Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre, Mayıs 2017’de 11 ilde toplam 2 bin yataklı 12 yeni otel projesi için 148 milyon TL’lik teşvik belgesi alındı. 9.6 milyon TL yatırım tutarı olan 2 otel ise renovasyon belgesi aldı. Yeni yatırımlar sonrasında sektöre 637 yeni ek istihdam sağlanacak. Yatak sayısı açısından 770 yatak ile Hatay ilk sırada yer aldı. Hatay’ı, 248 yatak ile İstanbul takip etti. Mayıs ayında Ağrı, Ardahan, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, İzmir, Karabük, Muğla, Samsun’da birer proje teşvik aldı. Teşvik belgesi alan oteller içerisinde 3 yıldızlı oteller toplam 5 otel ile ilk sırada yer alırken, yatak kapasitesi bakımından 1.316 yatak ile 4 yıldızlı oteller ilk sırada yer aldı”.

Teşvik belgelerinde dengesizlik

Yani hükümet teşvikleri ağırlıklı olarak Hatay’a ve biraz da İstanbul, Ağrı, Ardahan, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, İzmir, Karabük, Muğla ve Samsun’a kaydırmış. Antalya? Yok… Teşvik verilmeyen Antalya’nın ne ATSO Başkanı’nı, ne turizmcisini, ne gazetecisini dinlerler. Kurtulmuş’la tanışmak için sıraya girecek olan işadamı, gazeteci ve çeşitli zevat da kurtulamadan döner gelir. Teşvik belgesi verilen kentler de turizm, özellikle alternatif turizm açısından önemli destinasyonlar. Mesela Karabük denilince akla Safranbolu geliyor. Çanakkale denilince Truva ve Anafartalar… Samsun’da turizm yatırımları artıyor. Ağrı, Ardahan, Diyarbakır gerek tarihi kimlikleri, gerekse de coğrafyasıyla turist çeken bölgeler. Her tür yatırımı, teşviki hak ediyorlar tabii ki. Fakat ‘turizmin başkenti’ diye övündüğümüz Antalya’ya tek kuruş teşvik girmemesi hayret verici, ilginç ve manidar.

Turizme sırtını dönen hükümet

AKP hükümetinin daha önceki turizm bakanları Antalya’ya sırtını döndü. Şaşı baktı. Mesela Ömer Çelik neredeyse ayak bile basmadı buralara. Nabi Avcı daha çok kültürel kimliğiyle, birikimiyle, ilgisiyle dikkat çeken bir isimdi. Turizme pek soluk kazandıramadan gitti. Bu anlamda Numan Kurtulmuş’un koltuğa oturur oturmaz Antalya’ya inmesi önemli. Fakat AKP iktidarından turizm anlamında müthiş çözümler, zamana uygun projeler, düşünsel genişlik, çağdaşlık, modern bir bakış açısı beklemek hayal olur. Çünkü AKP iktidarının zihinsel alt yapısı turizme uygun değil. Uygun olan kısmıyla da Çin’i, Hindistan’ı, Uzakdoğu’yu, İran’ı, Arapları işaret ediyor zaten. Bu sadece Avrupa ülkeleriyle yaşanan krizin etkisiyle açıklanamaz. Avrupa’yla giriştiğin çekişme, doku uyuşmazlığı, kafa farkı, demokrasi sorunu, kabarık insan hakları karnesi turizme bakışa da yansıyor. Avrupalı’ya hitap eden bir turizm özgürlükle, yaşam tarzlarına saygıyla, demokrasiyle, insan haklarıyla mümkün. Böyle bakmadığınızda turizmi de ‘şeytan işi’ olarak görüyor ve sırtınızı dönüyorsunuz. Yani sorun Antalya’daki toplantıya birilerinin çağırılmaması değil, turizme tümden sırt çevrilmesidir.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz