Antalya’nın Rüzgarına 23 firma aday | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Antalya’nın Rüzgarına 23 firma aday
Antalya’nın Rüzgarına 23 firma aday

Antalya’nın Rüzgarına 23 firma aday Enerji sektörünün devleri 2 bin 130 bin MW kapasiteli rüzgâr enerji santralleri için yarışacak. 25-29 Aralık tarihlerinde Ankara’da yapılacak ihalenin Antalya ayağı için 23 firma toplam 100 MW’lık kapasite için katılacak. HABER: Işık TUNÇEL Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2023 yılında 20 bin MW’lık rüzgâr enerjisi santrali hedefine kilitlenirken, enerji sektör devleri ihale sürecine […]

Antalya’nın Rüzgarına 23 firma aday

Enerji sektörünün devleri 2 bin 130 bin MW kapasiteli rüzgâr enerji santralleri için yarışacak. 25-29 Aralık tarihlerinde Ankara’da yapılacak ihalenin Antalya ayağı için 23 firma toplam 100 MW’lık kapasite için katılacak.

HABER: Işık TUNÇEL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2023 yılında 20 bin MW’lık rüzgâr enerjisi santrali hedefine kilitlenirken, enerji sektör devleri ihale sürecine hazırlanıyor. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), rüzgâr enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak için 2015’te alınan ön lisans başvurularını 25-29 Aralık’ta Ankara’da yapacağı ihale ile değerlendirecek. Toplam 2 bin 130 MW’lık rüzgâr enerjisi santrallerinin ihalesine 32 bölgeden 700’e yakım firma katılacak.

Toplam 904.5 MW başvuru

Antalya için tahsis edilen 100 MW’lık kapasiteli rüzgar enerjisi santrali (RES) ihalesi için 23 firma toplam 904.5 MW’lık proje ile ihaleye girecek. İhaleye en düşük güç olarak 10 MW’lık projesi ile Manavgat’ta planlanan D3 RES Projesi; 100 MW’lık başvuru ile Döşemealtı Dağbeli’de planlanan Dağbeli RES projesi de en büyük proje olarak katılım sağlayacak.

RES’ler tüketiciye iyi gelecek

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen 2017 RES ihalelerinin ilkinde;  toplam 11 bölgeden 710 MW kapasite ile ihale açılmıştı. İhalede, Kırklareli Bölgesi’nde planlanan 49.50 MW’lık Kadife RES projesi kilovat saat başına -1.55 dolarcent’lik en düşük eksi teklif vermişti. Bu eski teklif de kazanan şirketin EPİAŞ’ın bir gün önce belirlediği elektrik satış fiyatlarından kilovat saat başına devlete -1,55 dolarcent düşük fiyattan satış yapacağını ifade ediyor.

Dolayısıyla bu gelişme, rüzgâr enerjisinin diğer enerji kaynaklarına göre en ucuz enerji kaynağı olduğunu gözler önüne seriyor. RES ihalelerinin çoğalması ve ihalelerin daha eksi rakamlarda verilmesi gelecekte son tüketicinin daha ucuz elektriğe ulaşmasını sağlayacak.

Uzmanlara göre, yılın son günlerinde yapılacak olan RES ihalesinde özellikle Ege ve Marmara Bölgeleri’ndeki ihalelerde kilovat saat başına -2,00 dolarcent’in altında teklifler olacağı öngörülüyor.

 

  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz