Antalya’nın iradesi | Körfez Gazetesi
Eski başkana sürpriz tören

Eski başkana sürpriz tören

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Başkan Uysal, gençlerle gitar çaldı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Uyuşturucu taciri tutuklandı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Motosikletle kamyon çarpıştı

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Silah ve mühimmat kaçakçılığı operasyonu

Antalya’nın iradesi
Antalya’nın iradesi

Diğer Yazıları Kadir Topbaş’tan sonra Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de istifaya zorlandı. Aslında gözler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’teydi; ama araya reklam aldılar galiba. Son günlerde Kahramanmaraş Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un da topun ağzında olduğuna yönelik söylentiler var. Demek ki Gökçek’e gelmeden birkaç isimle ısınma hareketleri yapacaklar. Gökçek kolay teslim olacak, boynunu […]

Diğer Yazıları

Kadir Topbaş’tan sonra Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de istifaya zorlandı. Aslında gözler Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’teydi; ama araya reklam aldılar galiba. Son günlerde Kahramanmaraş Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un da topun ağzında olduğuna yönelik söylentiler var. Demek ki Gökçek’e gelmeden birkaç isimle ısınma hareketleri yapacaklar. Gökçek kolay teslim olacak, boynunu büküp gidecek biri değil. Bol aksiyon yaşanır. Oğlu Osman Gökçek’i, Ankara Ticaret Odası seçimlerinde Emine Erdoğan’ın yeğeni Gürsel Baran’a karşı bileyen Melih Gökçek’in bu operasyonu bile zor durduruldu. Hatta durdurulmuş bile sayılmaz. AKP seçimleri 6 ay öteye atarak savuşturdu. Sonra da ‘Sadece ATO seçimlerini ertelemek doğru olmaz’ diye düşünmüş olmalılar ki, ülke genelindeki bütün oda ve borsa seçimlerini 6 ay öteye attılar.

‘Millet iradesi’ sözden ibaret

Yani Gökçek son derece dişli. Erdoğan ailesiyle çatışmaktan bile çekinmiyor. Kendini ayrı bir güç, derebeyi olarak gördüğü açık… Fakat aslında daha da önemlisi, AKP’nin ‘millet iradesi’ diye kutsadığı seçim sandığıyla gelmiş bir belediye başkanının talimatla istifaya zorlanması garabetidir. Bunun daha vahim örneğini Ahmet Davutoğlu’nda yaşadık. Sandıkta da son derece iyi bir sonuç alan, AKP’yi yüzde 50’ye yaklaştıran Davutoğlu bir telefonla Saray’a çağırıldı ve çıkışta da başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı. Peşinden de Binali Yıldırım’a ‘bin’ dediler, o da bindi. Ne zaman ‘in’ derler, belirsiz. Peki, millet iradesi? Öyle bir irade yok. Fiilen işleyen tek irade Saray’ın iradesidir.

Türel Antalya’nın başkanıdır

AKP’li belediye başkanlarını istifa ettirme rüzgarının en az 5 büyükşehir belediyesinde de eseceği konuşuluyor. Bunların içine Antalya’yı katanlar da var. Yani Türel’in de istenmediği konuşuluyor. Son derece yanlış bir girişim olur bu. Çünkü Menderes Türel, 475 bin 897 Antalyalının oyuyla seçilmiş bir başkandır. Sandıkta ‘tecelli eden’ irade budur. 475 bin küsur Antalyalının tercihini kimse elinin tersiyle bir kenara itemez. Türel’i 2019’da yeniden aday gösterip göstermeme AKP’nin bileceği iş. Buna kendileri karar verirler. Fakat Türel 2014’te sandıktan çıktığı gün itibarıyla her ne kadar kendini sürekli AKP’nin belediye başkanı olarak görmüş olsa da, o sonuçları olgunlukla karşılamış bizlerin de başkanıdır. Yani en azından teorik ve ilkesel olarak böyledir. Eğer ‘millet iradesini’ esas alıyorsak…

Antalyalı doğru kararı verir

Türel 2019’da aday gösterilmeyecek bile olsa, en azından görev süresini bitirmesine izin verilmelidir. Aksi bir durum Antalya’nın iradesini gasp etmek, hiçe saymak olur. Bu kent Ankara’da birilerinin oyuncağı, yapboz tahtası değildir. Kendi iradesi, bilinci, kimliği, tercihleri olan bir şehirdir burası. Kimin tarafından yönetileceğine doğru da olsa, yanlış da olsa karar verebilecek durumdadır. Yanlış kararlarını düzeltmeyi, doğru kararlarını da sürdürmeyi bilmiştir. Bu kent seçmeni Türel’le ilgili yanlış karar verdiğini düşünüyorsa sandıkta gereğini yapar. Türel’in elini kolunu bağlamak Antalya’nın elini kolunu bağlamaktır. Çalışamaz hale getirmek, önünü tıkamak, yıpratmak öncelikle kentimize zarar verir. Şu an yapılmakta olan budur. Doğrusu ise Türel’in 2019’da karşısına çıkacak alternatiflerle sandıkta yarışması, kimin tarafından yönetileceğine Antalyalının karar vermesidir. Kazanırsa bir dönem daha yönetsin. Kaybederse yerine geçecek olan da bu ülkenin çocuğudur.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz