Antalya Kültür Sanat’tan yeni sergi | Körfez Gazetesi
Yerli tatilci, planlamayı seçime göre yaptı

Yerli tatilci, planlamayı seçime göre yaptı

Manavgat, turizmden  4 milyar dolar gelir bekliyor

Manavgat, turizmden 4 milyar dolar gelir bekliyor

Başkan Uysal, Korkuteli’nde

Başkan Uysal, Korkuteli’nde

Yeni pasaportlara Antalya’dan 2 fotoğraf

Yeni pasaportlara Antalya’dan 2 fotoğraf

Bademağacı ve Dağbeli’ne toplu taşıma

Bademağacı ve Dağbeli’ne toplu taşıma

Antalya Kültür Sanat’tan yeni sergi
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 10 Ekim 2017 - 11:05:37
Antalya Kültür Sanat’tan yeni sergi

    ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve ATSO Kültür Sanat Vakfı Başkanı Davut Çetin, ‘Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası’nın 14 Ekim Cumartesi günü sanatseverlerin ziyaretine açılacağını söyledi. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Antalya’ya kazandırılan Antalya Kültür Sanat’ta ‘Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası’ adıyla açılacak sergide, […]

 

 

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve ATSO Kültür Sanat Vakfı Başkanı Davut Çetin, ‘Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası’nın 14 Ekim Cumartesi günü sanatseverlerin ziyaretine açılacağını söyledi. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Antalya’ya kazandırılan Antalya Kültür Sanat’ta ‘Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası’ adıyla açılacak sergide, Türk resmine damga vurmuş 8 önemli ressamın bir araya getirdiğini belirtti. Başkan Çetin, uluslararası sanat ikliminde resim yapmak amacıyla 1945-1960 yılları arasında Paris’te yaşamış olan Fikret Mualla, Abidin Dino, Avni Arbaş, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Selim Turan, Albert Bitran ve Hakkı Anlı’nın 54 eserini Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunacaklarını söyledi.

ZİYARET SAATLERİ

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde, Pera Müzesi koordinatörlüğünde 8 özel koleksiyondan derlenerek hazırlanan sergide yer alan eserlerin pek çoğu Antalya’da ilk defa sergilenecek.14 Ekim’de açılacak sergi 4 Mart 2018 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Türk resim tarihinin son derece önemli isimlerinin eserlerinin yer aldığı sergi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11-19.00 saatleri, perşembe günleri ise 11.00- 21.00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

SERGİ HAKKINDA KISA BİLGİ

 

Paris’in II. Dünya Savaşı’nın ardından tekrar Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi haline gelmesiyle birlikte edebiyattan görsel sanatlara kadar pek çok alanda tanınmış isim kente gelmiş; bu çok uluslu, özgür ve entelektüel tartışma ortamı yeni akımlar yeşermesine yol açmıştı. Bu rüzgarla Paris’e giden bir grup Türk sanatçı da bu özgürlükçü atmosferi soluyarak dostluklar kurarken, bu sanat ikliminde, Doğu birikimlerini Batı tecrübesiyle harmanlayarak çalışıp eserler üretti. ‘Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası’, bu sanatçılardan 8’inin resim serüvenini gözler önüne sererken, bir yandan da Türk resminin figüratif ve soyut çalışmış en önemli sanatçılarını sanatseverlerle buluşturuyor. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz