Antalya akıllanıyor | Körfez Gazetesi
Denizde inek ölüsü

Denizde inek ölüsü

KONYSİAD’dan iftar çadırı

KONYSİAD’dan iftar çadırı

Antalya’da Ramazan coşkusu

Antalya’da Ramazan coşkusu

Sokaklar bayraklarla donatıldı

Sokaklar bayraklarla donatıldı

İsrail saldırısını lanetliyoruz

İsrail saldırısını lanetliyoruz

Antalya akıllanıyor
Antalya akıllanıyor

      Turizm, ulaştırma, sağlık, güvenlik ve belediye hizmetlerini tek bir merkezde toplayacak olan Büyükşehir, ilçelerde de ücretsiz WİFİ hizmeti verecek. ‘Akıllı Kent Projesi’nin Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Türel, “Dijital çağa güçlü bir adım atıyoruz” dedi.   Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSAT arasında e-devlet ve akıllı şehircilik üzerine başlatılan işbirliği kapsamında “Akıllı Kent” protokolü imzalandı. […]

 

 

 

Turizm, ulaştırma, sağlık, güvenlik ve belediye hizmetlerini tek bir merkezde toplayacak olan Büyükşehir, ilçelerde de ücretsiz WİFİ hizmeti verecek. ‘Akıllı Kent Projesi’nin Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Türel, “Dijital çağa güçlü bir adım atıyoruz” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi ve TÜRKSAT arasında e-devlet ve akıllı şehircilik üzerine başlatılan işbirliği kapsamında “Akıllı Kent” protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleşen protokole Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen imza koydu. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akıllı Kent Projesi’yle Antalya ve ilçelerinde, turizmde, ulaştırmada, sağlıkta, güvenlikte, sosyal hayatta ve belediye hizmetlerinde yeni bir teknolojik dönem başlayacağını; Antalya’nın teknoloji çağına, dijital çağa güçlü bir adım atacağını söyledi.

BÜTÜN SİSTEMLER TEK MERKEZDE

Akıllı Şehir Projesi ile bütün sistemleri tek elden yönetecek bir merkez kurduklarını belirten Türel, “Bu merkez, gelecekte nesnelerin interneti denilen entegre bilişim sisteminin de alt yapısını oluşturacak. Bu proje ile sadece Türkiye’de değil dünyada en ileri şehirleri arasında yer alacağız. Antalya teknoloji çağına, dijital çağa güçlü bir adım atıyor. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Akıllı Kent Projesi’yle Türkiye’de bir ilke daha imza attıklarını belirten Türel, “Bugünkü noktaya kolay gelmedik. Çok uzun bir teknik çalışma yapıldı. 9 Mayıs 2015’te ilk kez bu yolculuğa çıkmıştık. Birinci fazda ilgili protokolümüzü imzalamıştık ve farklı hizmetleri hayata geçirmiştik. Akıllı Şehir Projesi Türkiye’de belki de ilk olduğu için diğer şehirlerimize örnek olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

E-DEVLETTEN SONRA AKILLI ŞEHİR

Kısa adı Scada olan bilgisayarlı su yönetimi sistemini de Türkiye’de ilk kez Antalya’da kurduklarını kaydeden Türel, “Türkiye’de ilk olan bu sistemi Türk yazılımcılarla Türk firmalarıyla başardık. Daha sonra bu Gaziantep, Kayseri bir anda Türkiye’nin bütün şehirlerinde örnek olarak uygulandı. Şimdi bugün de çok eminim ki bu attığımız adım diğer vilayetlerde, diğer büyükşehirlerimizde, belediyelerimizde de atılacaktır” diye konuştu. Türkiye’nin e-devlet alanında dünyanın en başarılı ülkelerinden birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “Şimdi de şehirler olarak en akıllı şehir aşamasına geçiyoruz. Antalya’da akıllı şehir projesi sadece belediye hizmetlerinden ibaret bir çerçeve şeklinde anlaşılmamalıdır” açıklaması yaptı.

İLÇELERDE ÜCRETSİZ WİFİ HİZMETİ
Birkaçı hariç Antalya’nın bütün ilçelerini de kapsayacak ücretsiz wifi kablosuz erişim hizmeti de verileceğini vurgulayan Başkan Türel,  “Bazı parklarımızda wifi hizmeti, bazı bölgelerimizde hasta takibi, panik butonu, şehir bilgilendirme ekran çalışmaları ilk etapta yapıldı. Wifi hizmetleri belediyeye ait plajlar, parklar gibi 8 farklı lokasyonda, örneğin Yavuz Özcan Parkı’nda, Konyaaltı Sahili ve Sarısu’da var. Bunun gibi 52 adet erişim noktası ile ücretsiz internet halkın kullanımına ilk etapta sunuldu. İkinci başlığımız kronik hasta takibiydi. Bu hizmet kapsamında 30 adet kronik hastalığı bulunan bakıma muhtaç vatandaşımıza tansiyon ve kan ölçüm sistemi, akıllı telefon cihazı ve medikal koçluk hizmeti veriyoruz” ifadelerini kullandı.

AKILLI KAVŞAKLAR RAHATLATACAK

 

Akıllı kavşaklarla trafiğin daha da rahatlayacağını belirten Başkan Türel, “Akıllı denetim, akıllı ulaşım ve akıllı kavşak sistemleri daha önce ilan ettiğimiz bir konuydu. Şimdi uygulamaya geçecek. Artık bu sistem sayesinde trafiğimiz çok daha güvenli ve akıllı olacak. Yani akıllı kavşakta, kavşaklar arka arkaya sıkışmaya başladığında o kavşağın, sistemle yeşil ışık mesafesi uzayacak. Veya kavşakta ihtiyaç yoksa uzun bir yeşil ışık mesafesini kullanmaya gerek kalmayacak. Bu gibi birçok ayrıntı var. Bu ve benzeri uygulamaları artık yapacağız” dedi.

EN ÇEVRECİ YATIRIMLARI YAPIYORUZ

Yanmayan ya da gereğinden fazla yanan sokak lambalarının “akıllı” hale geleceğini belirten Türel, “Akıllı aydınlatma ile yüzde 60-70’lerde başlarda bir enerji tasarrufu hedefi bekliyoruz. Örneğin bir park, akşam saatlerinde vatandaşın geçtiği bir park değil, biz orayı sanki en yoğun şekilde kullanıyormuş gibi sürekli aydınlatıyoruz. Şimdi oradaki aydınlatmanın oranı insan hareketliliği yoksa azalacak, insanlar oradan geçerken adeta gündüz gibi bir aydınlatma olacak. İhtiyaç olduğu zamanda enerjiyi kullanıp olmadığı zamanda kullanmayarak tasarrufu ortaya çıkarmış olacağız” şeklinde konuştu.

PROJE İÇİN EN UYGUN ŞEHİR ANTALYA

Park ve bahçelere yerleştirilen yer altı sensörleri sayesinde toprağın nem durumunun uzaktan takip edilebileceğini ifade eden Türel, akıllı aydınlatma ve akıllı sulama projeleri ile en çevreci yatırımları kendilerinin yaptığını belirtti. Projenin Türkiye ve dünya açısından önem taşıdığını belirten TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen de, “Akıllı Kent Projesi’nin konsept olarak sahaya yansıtılması açısından Antalya Türkiye’nin en uygun şehri. Antalya’ya gelen yabancı turistler uygulamayı gördükten sonra Türkiye’nin ne derece ileriye gittiğini görebilecek” dedi. Mustafa KOÇ

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz