Alanya’nın çöpünden elektrik üretilecek | Körfez Gazetesi
Sel tarım arazilerine zarar verdi

Sel tarım arazilerine zarar verdi

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Bobo Alanyaspor’da

Bobo Alanyaspor’da

MHP’den nostaljik şehir turu

MHP’den nostaljik şehir turu

‘İmar barışı’ tepkisi

‘İmar barışı’ tepkisi

Alanya’nın çöpünden elektrik üretilecek
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 23 Ekim 2017 - 11:59:05
Alanya’nın çöpünden elektrik üretilecek

      ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Alanya’da çöpten elektrik üretecek 70 milyon yatırım bedelli Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nin temelini törenle attı   Alanya Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi’nin temel atma törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı […]

 

 

 

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Alanya’da çöpten elektrik üretecek 70 milyon yatırım bedelli Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nin temelini törenle attı

 

Alanya Türkler Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projesi’nin temel atma törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ve İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Murat Adem Yücel, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Alanyalı katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yıllardır beklenen katı atık tesisinin temelini attıklarını söyledi. Başkan Türel’in Gazipaşa’dan Kaş’a kadar bu yıl büyük hizmetler yaptığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Antalya’mıza ve Alanya’mıza yaptığı hizmetler için çok teşekkür ederim” dedi.

 

ÇOK ÇAĞDAŞ BİR YATIRIM

 

Vali Münir Karaloğlu ise şehirlerin göçlerle büyüdüğüne dikkat çekti. Vali Karaloğlu, “Büyüdükçe, milli gelir seviyemiz arttıkça insanların ürettiği atık çöp miktarı da artıyor. 90’lı yıllarda Türkiye çöpünü, atığını vahşi depolardı. Artık depolama yok tam manasıyla bertaraf var. Bu tesis çöpü atığı ekonomik değere dönüştüren ve tamamen bertaraf eden çok çağdaş üçüncü nesil bir yatırım bu yatırım. Emeği geçen başkanlarımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz yüklenici firmaya teşekkür ederim. Alanya çevre açısından daha çağdaş temiz ve gerçek turizm beldesi olacak” dedi.

 

TARİHİ BİR GÜN

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Alanya’nın kangrenleşmiş sorunu olan çöp depolama sorununu kökten çözecek bir adımı atıklarını söyledi. Yurt dışına gittiklerin bu tesislere imrendiklerini, kapılarında ‘Çöp Altındır’ yazdığını kaydeden Türel, “Tesislerin içine girdiğimizde çöpün neden altın olduğunu çok daha iyi idrak ediyorduk. Bir taraftan çöpten elektrik elde ediliyor, gübre elde ediliyor, geriye kalan son tortusu çimento fabrikalarının yakıtı haline getiriyor. Böylelikle çöp yüzde yüzü bertaraf ediliyordu. Biz de bunu şimdi Antalya’da yapacağız” dedi.

 

EN MODERNİ OLACAK

 

Alanya Entegre Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nin dünyadaki örnekleri ile karşılaştırıldığında en moderni olacağını belirten Başkan Türel, “Çünkü her yeni tesis bir öncekinden daha modern ve çağdaş oluyor. Teknolojinin hızına yetişmek mümkün değil. Bu tesis kapsamında bin ton/gün bir mekanik ayırma tesisi, 420 ton gün kapasiteli fermantasyon tesisi, 4 megavat güce sahip bir enerji üretim tesisi yani bir enerji santrali ve 200 ton gün kompost yani gübre tesisi, 10 ton gün de tıbbi atık sterilizasyon tesisi yer alacak. Böylelikle sadece Alanya’mıza değil, Akseki’miz, Gazipaşa’mız, Gündoğmuş’umuza da bu tesis hizmet verecek ve o bölgelerde toplanan çöpler burada altın değerine kavuşmuş olacak” diye konuştu. (DHA)

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz