Akşener AKP’den oy istiyor | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Akşener AKP’den oy istiyor
Akşener AKP’den oy istiyor

Diğer Yazıları Bizim Ali Taş, kendi bloğunda dolambaçlı bir iş yaptı dün. İletişimci arkadaşı Yılmaz Yıldırım’a verdiği Meral Akşener’in söylem analizi ödevini yayınladı. Yani bu cümlenin ardından alıntılayacağım analiz Yılmaz Yıldırım’a ait: “Konuşmasının henüz ilk satırlarında gür bir ses, kapalı gözler ve semaya açık elleri ile ‘21 aydır bizlerle mücadele veren imanlı-inançlı kişilere Allah da […]

Diğer Yazıları

Bizim Ali Taş, kendi bloğunda dolambaçlı bir iş yaptı dün. İletişimci arkadaşı Yılmaz Yıldırım’a verdiği Meral Akşener’in söylem analizi ödevini yayınladı. Yani bu cümlenin ardından alıntılayacağım analiz Yılmaz Yıldırım’a ait: “Konuşmasının henüz ilk satırlarında gür bir ses, kapalı gözler ve semaya açık elleri ile ‘21 aydır bizlerle mücadele veren imanlı-inançlı kişilere Allah da yardım etti ve şu an bizler de buradayız’ diyen Akşener’in İslami kesime hitap ettiği rahatlıkla söylenebilir. Milli irade, demokratik siyaset, yeni açılım terimlerinin sıklıkla geçtiği konuşmasında, partisinin hedef kitle olarak seçtiği ilk seçmen kesiminin AKP seçmenleri olduğunu gözlemleyebiliriz”.

En büyük yatırım AKP tabanına

“Temel bağlamda ‘yenilik ve değişimden yana olan, askeri düzenin 1960 ve 1980 dizaynına direnen toplumun’ işin içinden çıkabilmek adına seçtiği ‘yeni parti’ ile yola devam ettiğini ve bu seçimlerin ülkemizdeki temel dinamikleri yeniden rayına oturttuğunu ifade eden Akşener, 28 Şubat sürecindeki ana aktörlere tüm konuşma genelindeki sert tavrı ile kendisinin de AKP ile bu hususta aynı paralelde düşündüğünü ve konuşma aralarındaki Atatürk söylemleriyle AKP’ye daha Cumhuriyetçi bir alternatif olabileceği vurgusunu yaptı. 16 Nisan Referandumu hususunda konuşurken 1946 seçimleri örneğini veren Akşener; ‘toplumsal destek yetmezse YSK, o da yetmezse yargıçlar devreye girer’ cümlesi ile söylemin ilk ‘kirli’ ifadelerini kullanmaya başlamış, referandumu hukuksuz saydığını ima etmiştir. Başkanlık referandumu ile post modernist Milli Şeflik döneminin başladığı, mevcut iktidarın çıkmazlarda olduğunu ve anahtarın kendilerinde olduğunu ifade ederek, en büyük yatırımı AKP seçmenine yaptı”.

‘Çözümcü ve uzlaşıcı lider’ algısı

“Güçlü ve mutlu Türkiye’nin formülünün toplumsal uzlaşıdan geçtiğini konuşmasına yediren Akşener’in, Atatürk ile başlayıp gerek sağ, gerekse sol görüşten birçok siyasi liderin ismini zikrederek teşekkürlerini sunması, ‘barışçıl ve her görüşe orta mesafede’ olduğunu hissettirmesi ve konuşma sonlarına doğru iletişim çağı ve bilimsel zekanın kıymetinden bahsetmesiyle ‘kavgacı politikacıdan ziyade çözümcü ve uzlaşıcı lider’ algısı oluşturdu. Medyadaki tek taraflılığın hükümeti her körelttiği, hem de körleştirdiği eleştirisi ile hükümetin hatalarını görmediğini, medyaya baskı yapılmaması gerektiğini belirten Akşener uçak fabrikası açmak isteyen hükümetin ABD’den 11 milyar dolarlık uçak alıp gelmesini alaycı dille belirtirken; bunca yolsuzluk, yoksulluğa karşı yargının işlevselliğini yitirerek tek adamın himayesine girdiğinden bahsetti”.

Merkez sağa modernist bir çizgi

“Akşener’i anons eden kişinin ‘gücünü milletten alan’ cümlesi, bize ‘Dombıralı Erdoğan Marşı’nı hatırlatmadı değil. Konuşma ortalarında salon karartılıp bir anda devreye giren slayttaki ‘antik çağdan kalma heykel, iki farklı cami (Selçuklu ve Osmanlı tarzı) ve Atatürk heykeli’ ise ‘geçmişten bugüne tarihimiz, biz bu öğeleri bilir ve sahipleniriz’ ifadelerini zihinlerin arkasına attı. Seyircinin ‘Başbuğ Türkeş’ ve ‘Devletin başına Meral gelecek’ şeklindeki güçlü sloganları, salondaki tabanın büyük yoğunluğunun MHP’den olduğunu, Ecevit isminin geçtiği andaki alkış da, ulusal sol değerlere uzak olunmadığı düşüncesini uyandırdı. Ek olarak; modern Türkiye için AKP oylarını alarak daha aydın ve Cumhuriyetçi bir çizgide ilerleyeceğini söylemek; seçimde başarı sağlandığı takdirde, merkez sağı daha modernist bir çizgiye taşıyacaktır. Türkiye’nin bu ‘orta baremdeki’ oy potansiyelinin bu şekilde modernize edilmesi talebi, kaygı duyulası bir vaka ile karşılaşmaktan ziyade, ‘şu an için’ fena durmuyor. Bana sorarsanız Akşener’in hedefi ne MHP’den, ne de CHP’den oy devşirmek. Akşener açıktan açığa AKP seçmenini istiyor”.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz