AKP’li belediyelerde telaş | Körfez Gazetesi
Turnuva sona erdi

Turnuva sona erdi

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Kazak basın heyeti Antalya’yı ziyaret etti

Maruldan servet kazanıyor

Maruldan servet kazanıyor

MATSO’dan muz paneli

MATSO’dan muz paneli

‘Milli judocuya dayak’  iddiasına soruşturma

‘Milli judocuya dayak’ iddiasına soruşturma

AKP’li belediyelerde telaş
AKP’li belediyelerde telaş

    Hürriyet’nin Saray’a yakın yazarı Abdulkadir Selvi, dünkü yazısında yeni bir tartışmanın, daha doğrusu Erdoğan’ın sürekli dillendirdiği ‘metal yorgunluğu’nun pimini çekti. Dedi ki: “Erdoğan teşkilatlardaki değişim için bastırıyor, ama asıl hedef yerel yönetimlerdeki değişim”. Hep birlikte okuyalım: “Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı seçildiği 21 Mayıs tarihli kongreden itibaren teşkilatlardaki ‘metal yorgunluktan’ söz ediyor. Kimi […]

 

 

Hürriyet’nin Saray’a yakın yazarı Abdulkadir Selvi, dünkü yazısında yeni bir tartışmanın, daha doğrusu Erdoğan’ın sürekli dillendirdiği ‘metal yorgunluğu’nun pimini çekti. Dedi ki: “Erdoğan teşkilatlardaki değişim için bastırıyor, ama asıl hedef yerel yönetimlerdeki değişim”. Hep birlikte okuyalım: “Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı seçildiği 21 Mayıs tarihli kongreden itibaren teşkilatlardaki ‘metal yorgunluktan’ söz ediyor. Kimi zaman buna, ‘mesleki deformasyonu’ ekliyor. Ama her konuşmasında ısrarla ve her defasında dozunu biraz daha artırarak değişim talebini dile getiriyor. (…) 16 Nisan referandumunda bazı teşkilatların sahada etkili çalışmaması, bazı belediye başkanlarının partinin oyunu aşağıya çekmesi, çok etkili olmuş. (…) Buna bir de bazı büyükşehir belediye başkanları ile bakanların arasındaki soğukluk eklenince Erdoğan çıtayı daha yukarıya çekmiş”.

 

Yerel seçim 31 Mart 2019’da

 

Nasıl? “Erdoğan, belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili parti yönetimine çok önemli bir uyarıda bulunmuş, ‘Adayları belirlerken illerdeki kısır kavgaları bir kenara bırakmalıyız’ demişti. Cumhurbaşkanı adayların belirlenmesinde ise çok önemli bir ölçü ortaya koyuyor, ‘Yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir göstergesi olacak. O titizlikle çalışmalıyız. Seçimlere bizim istediğimiz değil, kamuoyunun istediği adaylarla gireceğiz. Bunlar partinin sırtına binen değil, partinin yükünü alan, oylarını artıran adaylar olmalı’. (…) 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerin 2018 yılına çekilmesine ve üç seçimin bir arada yapılmasına sıcak bakmadığı söyleniyor. Bakanlar Kurulu toplantısında, ‘Yerel seçimlerde oyumuz düşer, o nedenle üç seçimi birleştirelim’ önerisine Erdoğan, ‘Yerel seçimlerde durumumuzu görür, kasım ayına kadar toparlarız’ diye karşı çıkmıştı”.

 

Antalya’ya cuk oturan yazı

 

Yani önce yerel seçimler, sonra da genel ve başkanlık seçimleri. Bu bağlamda da Erdoğan için belediyeler, teşkilatlardan daha önemli. Çünkü yerel seçimler başkanlık hedefinin laboratuarı olacak. Peki Antalya, Selvi’nin aktardığı bu bilgilerin dışında mı? Hiç de değil tabii ki. Hatta bazı detaylar Antalya’ya cuk diye oturuyor. Mesela “16 Nisan referandumunda bazı teşkilatların sahada etkili çalışmaması, bazı belediye başkanlarının partinin oyunu aşağıya çekmesi, çok etkili olmuş” cümlesi. Antalya’da referandum sonuçları AKP açısından hüsrandı. Bu hüsran bazı ilçe teşkilatlarını ve belediye başkanlarını topun ağzına koydu. İlçe kongreleri arifesinde bazı ilçe başkanlarının değiştirilmesi bunun sonucu. Peki, belediyelerin durumu? İşte onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Bakan-Büyükşehir soğukluğu

 

Yazıda diğer bir detay da dikkatinizi çekmiş olmalı: “Bazı büyükşehir belediye başkanları ile bakanların arasındaki soğukluk”. Arife tarif gerekmez. Antalya’da da yaşanan bu soğukluğu sağır sultan bile duydu. Bu durumda ‘metal yorgunluğu’ kaynaklı radikal değişimde ilk hedef bakanlar mı olacak, büyükşehir belediye başkanları mı? Selvi’de bir ipucu var: “İlçe kongreleri kasım ayında, il kongreleri ise şubat ayında tamamlanacak. 2018 yılı Eylül ayında büyük kongre yapılacak. Kongrede, AK Parti vitrini yenilenecek. Partiyi 2019 seçimlerine götürecek olan yönetim ortaya çıkacak. Büyük kongrenin ardından kabine değişikliği bekleniyor. Ülkeyi 2019 seçimlerine götürecek olan kabine teşkil edilecek”. Yani öncelikli plan kabine değişikliği… Bu da topun ağzındaki ilk isimlerin bazı bakanlar olduğuna işaret ediyor. Selvi’nin aktardığı strateji Antalya ölçeğine nasıl yansır; merak konusu. Özetle, Selvi’nin bahsettiği detaylar Antalya açısından da önemli, geçerli bir turnusol kağıdı.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz