AKP tipi demokrasi | Körfez Gazetesi
Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Kepez’in seraları çiçek fabrikası gibi

Gençler Avrupa ile  ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Gençler Avrupa ile ‘Kültür Köprüsü’ kuruyor

Avrupa Türk Parlamenter  Birliği Antalya’da toplandı

Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya’da toplandı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Doktora ‘alaycı tavır’ tokadı

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

Kaşlı öğrenciler Antalya’yı temsil edecek

AKP tipi demokrasi
AKP tipi demokrasi

        Büyük kongresini yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ı genel başkanlığa getiren AKP’de şimdi de il teşkilatlarının kongre süreci başladı. Süreç tersten işliyor yani. Malum genel teamül mahalle, ilçe, il ve en son da büyük kongre şeklindedir. Her neyse… AKP il teşkilatlarının kongre sürecine mahalle delegesi seçimleriyle start verdi. Delege seçimleri Antalya’da Perşembe günü […]

 

 

 

 

Büyük kongresini yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ı genel başkanlığa getiren AKP’de şimdi de il teşkilatlarının kongre süreci başladı. Süreç tersten işliyor yani. Malum genel teamül mahalle, ilçe, il ve en son da büyük kongre şeklindedir. Her neyse… AKP il teşkilatlarının kongre sürecine mahalle delegesi seçimleriyle start verdi. Delege seçimleri Antalya’da Perşembe günü yapıldı. Bütün ilçelerde parti üyeleri mahallelerinin delegelerini seçtiler. Son derece demokratik gibi görünmekle birlikte aslında pek de öyle değil. Mesela Muratpaşa İlçe Başkanlığı, 14.00’te başlayıp 16.00’da biten mahalle delegesi seçimleri için saat 17.36’da SMS mesajı gönderdi. Yani iş olup bittikten bir buçuk saat sonra… Ne güzel demokrasi!

Üyelerin eline paket liste

Tabii AKP kulislerinde de tepki üstüne tepki.  Kulak kabartmayı bilenler için malzeme bol yani. Mesela mahalle başkanlığı da yapmış bir AKP üyesi, “İlçeler kendilerine oy vereceğine emin oldukları kişilerden liste yapmışlar. Gelen üyeleri blok listeyi zarfa koyup atın diye yönlendiriyorlar. 8 yıl mahalle başkanlığı yapmış biri olarak delege olmak istediğimi söyledim. ‘Liste maalesef ilden ayarlandı’ dediler. Madem aynı insanlar listede olacak, aynı kişilere oy verilecekse niye seçim yapılıyor ki? Delege listesi çıkartılacağı zaman niye üyeler bilgilendirilmedi? ‘Adalet’ partisini adaletsizce kongreler hazırlayarak mı temsil edeceksiniz? Ak Parti kongreleri bu haliyle fiyasko. Yazık. Gidişat beni gerçekten korkutuyor. Ayrıca delege listesinde görmek istemediğiniz kişilerin üstünü çizebilirsiniz. Ama bu hakkı partililere kimse izah etmiyor. Oysa paket listeyi onaylamama hakkınız var” diye yakınıyor sosyal medyada.

AKP’den yükselen sesler

Canan Kayaak isimli bir AKP’li de, “Delege seçimleri olmuş ve bizim hiç haberimiz yok. Herkes ‘o haber vermedi mi, bu aramadı mı?’ demekle yetiniyor. Delege olmamızı istemiyorsunuz anladık; peki bizim oy kullanmaya hakkımız yok muydu?” diye soruyor. Mehmet Bulut, “Vara yoğa telefon mesajı atıyorlar. Seçim olunca da mesaj yok. Amaç belirlenen delegeleri oldubittiye getirmek” sözleriyle anlatmış işin perde arkasını. Bahadır Demirci Gazipaşa’da da üyelere haber verilmediğini duyuruyor. Bir başka AKP’li sosyal medya hesabı da, “Muratpaşa’da 2 bin kayıtlı üyenin olduğu mahallelerde en fazla 40-50 kişi oy kullanmaya gitmiş. Üyeler teşkilatı ne kadar çok seviyor, ortada. Şimdi hemen ‘iftira’ derler kesin; onun için bir önerim var: Buyursunlar mahalle üye kayıt listesini ve oy kullanma sayısını açıklasınlar, ama asla açıklayamazlar. İnsanlar bunlardan bıktı, bıktı; gitsinler artık” diye isyan halinde.

Demokrasinin esamesi yok

AKP’nin Manavgat İlçe Teşkilatı’nda da aynı şeyler olduğunu duyuran Muharrem Bağcı, Saat 16.00’da biten seçimin mesajı 14.00’te gönderildi. Bazı etkinliklere katılım fazla olsun diye günler öncesinden defalarca mesaj gönderilirken, delege seçimi için oylama bitiminden sadece 2 saat öncesinde haber vermek uygun görülmüş” diyerek soru işareti koydu. Sevda Devrim Kurnaz, “Dertleri zaten Ak Parti’yi bitirmek. Nasıl sahip çıkacağız ben de şaşırdım. Elimi attığım bozuk çıkıyor” diye hayıflanırken; Sakine Şeker, 2011’de de delege seçimlerinin üyelere haber verilmeden yapıldığını hatırlatıyor. Sonra da soruyor: “Kendi partilisinin oyuna saygı duymayan başka partilinin oyuna saygı duyar mı?” Yani kapalı bir kutu gibi görülen AKP’den çatlak sesler yükseliyor. Demek ki adalet ve demokrasi herkese lazım… Diğer partilerdeki muhalefeti, kongreleri, kongre taleplerini, farklı sesler çıkmasını eleştiren AKP’liler kendi partilerinde demokrasinin esamesini bile göremiyor. Kendi partisinde demokrasiyi kuramayan bir zihniyetin ülkeye demokrasi getirmesi mümkün mü? Mümkün olmadığını yıllardır görüyor, yaşıyoruz zaten. AKP’nin içinden yükselen bu sesler en azından bazı partililerin demokrasi kaygısı taşıdığını anlatıyor. Umarım sosyal medya dedikodusu, klavye kahramanlığı düzeyinde kalmaz.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz