AKP tarzı Peronizm | Körfez Gazetesi
Anaokulu öğrencileri konteyner boyadı

Anaokulu öğrencileri konteyner boyadı

Galatasaray maçı hazırlıkları sürüyor

Galatasaray maçı hazırlıkları sürüyor

Kemer’in su altı güzellikleri

Kemer’in su altı güzellikleri

Mitolojik semboller sergisi

Mitolojik semboller sergisi

140 kabin görevlisi için 21 bin başvuru

140 kabin görevlisi için 21 bin başvuru

AKP tarzı Peronizm
 • İdrisÖZYOL
  • İdris ÖZYOL
  • iozyol@gmail.com
  • 13 Kasım 2017 - 09:46:07

Diğer Yazıları

Arjantin’de 1946-1955 ve 1973-1974 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Juan Peron’un popülist ve milliyetçi politikaları siyasi literatüre ‘Peronizm’ diye geçti. AKP lideri Erdoğan ve yandaşlarının son günlerde ansızın Atatürk’e, Atatürkçülüğe yönelmesi, popüler ne varsa bir ona, bir diğerine meyletmeleri, kitle avcılığı yapmak için her tür ideolojiyi, değeri kullanmaları Juan Peron ve eşi Evita tarafından Arjantin’i kıskıvrak yakalayan bu siyaseti aklıma getirdi. Benzerlikler çok. Nitekim şu an yaşam mücadelesi veren CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal da geçmişte AKP için ‘Peronizm’ hatırlatması yapmıştı. Bu yönde arşiv taraması yaparken Nilgün Cerrahoğlu’nun 7 Kasım 2015 tarihli bir yazısı çıktı karşıma. Şöyle yazmış Cerrahoğlu:

Altın yaldızlı saraylara halk onayı

“(…) ‘Ekonomi çaptan düşmüş, dış politikada yalnızlık derinleşmiş, başkentin göbeğinde insanlar ölmüş; AKP yüzde 50 ile baş tacı!  Bu nasıl mantık’ dediğinizde; kestirme yanıt özetle, ‘Halk güçlü lidere oy verdi’ oluyor.  ‘Güçlü lider’, mantıkla açıklanamayan her şeyin önüne geçiyor.
Ekonomi görünür biçimde fakirleşirken mesela ‘güçlü liderin’ saraylar yaptırması, altın yaldızlı tahtlara kurulması tepki çekip oy götürmüyor. Bilakis görünen o ki, bizim anlamakta zorluk çektiğimiz bu aşırı şaşaa ve gösteriş merakı liderin görkemine ‘seçmenleri nezdinde’ görkem ekliyor ve yaydığı ‘hayranlık halesini’ arttırıyor. Bu tarz bir çelişkiye, gazeteci olarak gezip gördüğüm ülkeler arasında bir tek Arjantin’de rastlamıştım. ‘Evita Peron’un filmlere, müzikallere konu olan büyük ihtişam ve gösteriş tutkusunu’ hiç unutmuyorum; ‘bizde fakirler bunu bilhassa seviyor ve bundan haz ediyorlardı’ diye açıklamışlardı”.

Hesapsız kitapsız harcanan servet

“1950’lere dek ‘dünyanın en zengin 7 ülkesinden’ biri olan Arjantin’de iktidar basamaklarını hızla tırmanan popüler first lady ve kocası Juan Peron; Arjantin’in servetini hesapsız kitapsız bir ‘Peronist’ dağıtım siyaseti ile har vurup harman savurmuştu. Taraftarlarına iane, iltimas, bağış, her tür ev eşyası ve üst baş dağıtan Evita Peron bu yöntemle ‘alt gelir gruplarındaki halkın’ sevgilisi haline gelmiş ama bu meyanda o yıllara dek ülkenin merkez bankası kasalarına sığmayan altın külçeleri erimişti. Çok güçlü bir hatip olan Evita, halkı ‘söz’le de baştan çıkarmayı başarıyor; zamanında kendisi de onların arasından çıktığı için geniş kitlelerin arzularını, özlemlerini çok iyi tanıyordu. ‘Dikiş makineleriyle’ hoş tuttuğu fakir fukara kadınların karşısına, gösterişli kürkler, mücevherler ve Dior tayyörlerle çıkması bu nedenle göze batmıyor; yadırganmıyordu”.

İslamcı Peronizm’e Atatürk sosu

“Bilakis… Arjantin halkı onu ‘bağrından çıkarak kurulu düzene kafa tuttuğu için’ bilhassa baştacı ediyor; ‘yokluğun üstesinden gelen biri olarak” ona her lüksü reva görüyor, ondan kendilerine yansıyan ‘güç’, ‘ihtişam ifadesini’ savurganlık görmek şöyle dursun, tersine hayranlıkla beğeniyor ve destekliyorlardı. ‘Peronizm’ o gün bugün işte böyle bir kısırdöngü ve derin çelişkinin adı oldu Latin Amerika’da. 90’larda Arjantin’e gittiğimde bu ‘mantık ötesi’ mirasın bilançosunu bana, ‘değerler yıkımı, ekonomik yıkımdan büyük oldu’ diye anlatmışlardı”. Yazısının sonuna da İtalya’dan Il Sole 24 Ore gazetesinden bir yorum eklemiş Cerrahoğlu: “Erdoğan, Cumhuriyetçi laikler tarafından güç çevrelerinden on yıllar boyunca dışlanan Anadolu’nun muhafazakâr, orta ve küçük burjuvazisinin en iyi temsilcisi. AKP yıllarında varlık edinen bu Türkiye’nin ona sırt dönmesi zor. Erdoğan miadını henüz doldurmayan bir tür İslamcı Peronizmin temsilcisi olmaya devam ediyor”. Şimdi bunun üzerine de son günlerdeki sözde Atatürkçü açılımı ekleyin.

Diğer Yazıları

 • Etiketler
 • Yorumla
 • Yorumlar
  • Bünyamin TOKMAK
  • 13 Kasım 2017 - 11:34:25
  • Evita Peron’un hayat hikayesinin anlatıldığı Evita Müzikali hala hatıralarda. Bu müzikaldeki Don’t Cry For Me Argentina! şarkısını da unutmamak lazım.

   Bünyamin TOKMAK

ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz