AKP tabanı konuşuyor | Körfez Gazetesi
Tünektepe’ye 350 bin kişi çıktı

Tünektepe’ye 350 bin kişi çıktı

Tarıma 3.5 yılda 208 milyonluk destek

Tarıma 3.5 yılda 208 milyonluk destek

İlk tapular Antalya OSB’ye devir edildi

İlk tapular Antalya OSB’ye devir edildi

446 bin öğrenci tatile giriyor

446 bin öğrenci tatile giriyor

Kursiyerlere uygulamalı eğitim

Kursiyerlere uygulamalı eğitim

AKP tabanı konuşuyor
AKP tabanı konuşuyor

Kongre sürecini başlatan AKP’de yapılan mahalle seçimleri iktidar partisinde biriken gerilimi de ortaya çıkardı. AKP’de delegelik olgusunun bu kadar önemsendiğini bilmiyordum. Emir-komuta partisi AKP’nin bütün damarları, kasları, iskeleti, nefes borusu genel başkan Erdoğan’a bağlı, ama kaslar, damarlar arasında ciddi bir kapışma olduğu da anlaşılıyor. Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği ‘metal yorgunluğu’ mevcut teşkilat yönetimlerini tedirgin […]

Kongre sürecini başlatan AKP’de yapılan mahalle seçimleri iktidar partisinde biriken gerilimi de ortaya çıkardı. AKP’de delegelik olgusunun bu kadar önemsendiğini bilmiyordum. Emir-komuta partisi AKP’nin bütün damarları, kasları, iskeleti, nefes borusu genel başkan Erdoğan’a bağlı, ama kaslar, damarlar arasında ciddi bir kapışma olduğu da anlaşılıyor. Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği ‘metal yorgunluğu’ mevcut teşkilat yönetimlerini tedirgin etmiş, yönetim dışı unsurları da harekete geçirmiş görünüyor. “AKP’ye ‘metal yorgunu’ diyen Erdoğan’ın dilinin altında ne var?” diye soran Kanal 7’den tanıdığımız Mustafa Yürekli, “Erdoğan’ı metal yorgunluğu nitelemesiyle partisini töhmet altında bırakmaya iten saikın ne olduğuna ilişkin kamuoyunda ciddi bir değerlendirme göremiyorum. Bir liderin durup dururken genelleme yaparak kamuoyu önünde partisini böyle çok ağır şekilde, defalarca eleştirmesi olacak şey de, görülmüş de değildir. Bunun bir örneğini ben görmüş değilim. Türkiye siyasetinde bir ilk; Erdoğan bir rakibini değil genel başkanı olduğu partiyi yeriyor” diye genişletti kendi sorusunu.

AKP’deki kavganın ilk raundu

Partinin üst sıralarındaki isimleri yakından tanıyanların bile anlam veremediği, maksadını göremediği bu yorgunluk AKP’nin ilçe ve il teşkilatlarına, tabanına bir hesaplaşma gibi yansımaya başlamış belli ki. 15 Temmuz dinci faşist darbe girişime ve beraberinde gelen FETÖ depremi iktidar partisi mensuplarında herkesin birbirinden işkillendiği, kıllandığı bir paranoyaya dönüşmüş görünüyor. Tabii bunun üzerine iktidarın sağladığı nimetlerin paylaşımında yaşanan kişisel husumetleri, ekip kavgalarını da eklemek lazım. Bunun ilk raundu da delege seçimleri. 8 yıl il delegeliği yapan Korkutelili Murat Şeker’in gönderdiği uzunca not, delege seçimlerinde oluşan rahatsızlığı, hesaplaşmayı bir miktar anlatıyor

Delege seçimlerinde rahatsızlık

Şöyle ki: “Korkuteli’ndeki Ak Parti delegelerini, bir zamanlar parmakla milli eğitim ilçe müdürü seçtikleri gibi seçtirdiler.  Acemice bir yönetim anlayışı… İlçe Başkanı İlhami Yıldıran, oy kullanmaya gelen parti üyelerini boş zarf atmaya zorladı. Bazı üyeler de ‘Biz bilmediğimiz delegelere neden görmeden oy kullanacağız?’ diye tepki gösterince de arbede yaşandı. Neden böyle bir seçim? Nerede parti içi adalet?’ diye sorulduğunda da, ‘il yönetiminin kararı, boş zarfa oy kullanacaksınız, biz zarfları dolduracağız’ dediler. Seçim sonu listeye bakıldığında, kendi akrabalarından 100 kişiyi, geçen yerel seçimlerde MHP’nin. adayına çalışmış kişileri doldurduğu görülüyor. Ben 8 yıl il delegeliği yaptım. Böyle acemi bir çocuk başkan, bütün meclis üyeleriyle konuşmayan bir başkan görmedim. İyi bir hizmet varsa kendisine yazan, kendisi faydalanan, sıkıntılı bir süreç olursa başkalarına atan bir yönetim istemiyorum. İlçe teşkilatı kendisi içerisinde bile parçalanmış durumda”.

Erdoğan’ın dilinin altında ne var?

Murat Şeker, bu zoraki seçim sisteminin AKP Genel Merkezi’ne de bildirildiği ekledikten sonra, “Bekleyip göreceğiz” diyor. İlçe kongreleri ikinci raunt… Fakat görünen o ki, Genel Başkan Erdoğan yukardan “Metal yorgunluğu var. Teşkilat yönetimleri değişsin” diye bastırdıkça, mevcut düzen de varlığını sürdürmek için didiniyor. Son sözü kim söyler? Erdoğan söyler. Peki, bu durumda mevcut kadroları, yöneticileri, ekipleri koruyan, onlar tarafından belirlenen seçimler niye yapılıyor? İşte Mustafa Yürekli’nin cevap aradığı soru da bu. Rakiplerini değil genel başkanı olduğu partiyi eleştiren Erdoğan’ın dilinin altında ne var? Aşağıdan yukarıya doğru mevcudu koruyarak gelen, var olan yönetimlerin ve ekiplerin aynı düzeneği devam ettirdiği bir yapıda ‘metal yorgunu’ unsurlar nasıl değişecek? İl yönetiminin talimatıyla üyelere boş zarf attıran ilçe teşkilatları il kongresine hangi delegeleri gönderecek? Tabii ki önceden belirlenmiş askerleri. Peki, o zaman? AKP’den yükselen seslerin gerekçesi, özeti, içeriği bu… Belli ki AKP bayrağını sallayan taban, yukarıdaki baronların değişmesini, kurulan düzenin değişmesini ve kendilerine de söz hakkı verilmesini istiyor. Ya da öyle mi?

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz