Akıncı iddianamesinde Antalya | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

Akıncı iddianamesinde Antalya
Akıncı iddianamesinde Antalya

15 Temmuz dinci faşist darbe girişiminin merkez üssü olan Akıncı Üssü’yle ilgili hazırlanan iddianame gazeteleri günlerce dolduracak malzemeyle dolu. İddianamenin hazırlık sürecine ilişkin haberler de medyaya yansıyor. 4 bin 658 sayfalık iddianamede Antalya’ya ilişkin ilginç detaylar da yer alıyor. Bunlardan en önemlisi Solo Türk. Hava Kuvvetleri’nin gösteri ekibi Solo Türk 15 Temmuz’da Kemer’de gösteri yapacakmış, […]

15 Temmuz dinci faşist darbe girişiminin merkez üssü olan Akıncı Üssü’yle ilgili hazırlanan iddianame gazeteleri günlerce dolduracak malzemeyle dolu. İddianamenin hazırlık sürecine ilişkin haberler de medyaya yansıyor. 4 bin 658 sayfalık iddianamede Antalya’ya ilişkin ilginç detaylar da yer alıyor. Bunlardan en önemlisi Solo Türk. Hava Kuvvetleri’nin gösteri ekibi Solo Türk 15 Temmuz’da Kemer’de gösteri yapacakmış, ama Genelkurmay Başkanı’nın emriyle saat 19.07’de uçuşları iptal ediliyor. Daha doğrusu bütün uçuşlar iptal ediliyor. Saat 19.09’da, yani 2 dakika sonra bu iptal emri Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’ne ulaşıyor. Darbeciler hava trafiğini yeniden açtırmak için Kemer’de saat 19.50 sularında yapılması planlanan Solo Türk programını bahane ediyorlar. Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi Amiri Albay Devrim Orhan, Genelkurmay Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezi’ne telefon açarak, hava trafiğini yeniden açtırmaya çalışıyor.

Solo Türk için telefon trafiği

Albay Devrim Orhan, Genelkurmay Harekat Merkezi’ndeki Armağan Albay’a, “Orda bütün halk onu bekliyor” diyor. “Yarın mı?” diye soruyor Armağan Albay. “Bugün. Birazdan kalkacak. Bütün halk toplandı” sözleri üzerine de yanındakilere dönerek, “Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi Amiri arıyor. Antalya’da Solo Türk uçuşu varmış. Halk toplanmış. Birazdan uçacak” diye bilgi istiyor. Sonra Devrim Orhan’a, “Generalim diğer hattan başka yerle konuşuyor” yanıtı veriyor. Devrim Orhan, “Tamam o zaman, geri dönüş yapabilirseniz” deyince de, “Tamam, onu hemen şey yapalım, gerekirse ikinci başkanımızın bir emrini alalım, arz edip” diye konuşuyor Armağan Albay. İddianamede darbeci olarak yargılanan Devrim Orhan, “Oldu”, “Size dönelim” faslının arasına tekrar sıkıştırıyor: “Halk toplanmış derken, hani bunu o anlamda söylüyorum, yani böyle bir hazırlık var”. Bunun üzerine Armağan Albay soruyor: “Akşam saatlerinde olacak di mi?” Cevap: “Tabii, bakayım bir dakika, 19.50 civarıydı yani”. O sırada komutan not alıyor. Konuşma bitiyor.

Dalaman-Antalya arası gelgit

Bundan sonrası ise sanıklardan Hakan Evrim’in ifadesinde… Çünkü harekat merkezindeki General Ercan Dursun, 19.55 sularında Hakan Evrim’i arıyor: “Solo Türk’ün Antalya meydanı kalkışlı Kemer gösterisi için fikrimi sordu. Ben de hava aydınlık olduğu için sıkıntı olmadığını beyan ettim. Daha sonra Solo Türk’ün pilotu Yüzbaşı Erhan Günar beni arayarak başarılı şekilde tekrardan Antalya Meydanı’na indiklerini söyledi”. Yani darbeciler Solo Türk’ü bahane ederek hava trafiğini açtırmayı başaramıyorlar. Antalya’nın geçtiği başka bir detay daha var iddianamede. Darbeciler o gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçağın havada görülüp görülmediğini, bu uçağın Dalaman ve Antalya’dan kalkıp kalkmadığını ve radar iz kayıtlarını Akıncı Üssü’nün harekat komutanı olan Ahmet Özçetin’in talimatıyla araştırıyorlar. Yani Dalaman ile Antalya arasında bir gelgit var.

Yaverin Erdoğan’dan haberi yok

Sanıklardan Müslim Macit ifadesinde, “Ahmet Özçetin, Ahmet Tosun’a ‘Cumhurbaşkanı Dalaman’dan veya Antalya’dan kalkmış olabilir. Araştıralım’ dedi. Ahmet Tosun da bana, ‘MY (Muhabere Yönetim) sisteminden radar izlerini araştıralım’ dedi. Ben de araştırdım. Cumhurbaşkanının uçağına dair bir şey bulamadım. Antalya’dan kalkan yüzlerce uçak vardı; ancak Cumhurbaşkanı’nın uçağı olduğuna dair bir kayıt yoktu” demiş. Daha sonra Marmaris’teki otele baskın düzenleniyor malum. Bu arada Erdoğan’ın yaverlerinin neredeyse tamamı darbe girişiminden tutuklandığını da hatırlatalım ve bununla ilgili bir detayı da müşteki Fahri Kasırga’nın ağzından verelim: “Cumhurbaşkanımızın yanında olduğu düşüncesiyle yaveri Albay Ali Yazıcı’yı cep telefonundan aradım. Bana telefonda Antalya’ya doğru gittiğini söyledi. ‘Albayım neler oluyor, Cumhurbaşkanımızın yanında mısın?’ diye sordum. O da bana birlikte olmadıklarını, Antalya’ya doğru gittiğini, olanlardan bilgisi olmadığını, bilgi sahibi olduğunda beni arayacağını söyleyip telefonu kapattı”. Yani o gece darbeciler tarafından esir alınan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, daha sonra tutuklanan yaver Ali Yazıcı’yı arıyor. Ali Yazıcı Antalya yolunda. Niye? Çünkü Erdoğan, darbe girişimi olmasaydı Antalya’da Eto’o Vakfı’nın düzenlediği şöhretler maçı için sahaya çıkacaktı. Kasırga’nın söylediğine göre Yaver Yazıcı da Erdoğan’ın nerede olduğunu bilmiyor. Cumhurbaşkanı yaverinin Cumhurbaşkanı’ndan haberi yok. Öyle mi acaba?

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz