Akdeniz Üniversitesi gayya kuyusu | Körfez Gazetesi
Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

FETÖ şüphelisi savcı ve  hakim çiftin sorgusu sürüyor

FETÖ şüphelisi savcı ve hakim çiftin sorgusu sürüyor

Akdeniz Üniversitesi gayya kuyusu
Akdeniz Üniversitesi gayya kuyusu

Akdeniz Üniversitesi bir gayya kuyusu… Her ne kadar uzak durmaya çalışsam da, Antalya’nın önemli dinamiklerinden biri olduğu için yakamı bırakmıyor. Uzun bir aradan sonra dün bir miktar deşeledik; arkası sağanak gibi geldi. Bir sürü bilgiyi, kulisi, tevatürü ayıklayarak meselenin özüne odaklanalım. Şuradan başlayalım mesela: 29-30 Temmuz’da FETÖ iddiasıyla Akdeniz Üniversitesi’nden 175 civarında isim gözaltına alınmıştı. […]

Akdeniz Üniversitesi bir gayya kuyusu… Her ne kadar uzak durmaya çalışsam da, Antalya’nın önemli dinamiklerinden biri olduğu için yakamı bırakmıyor. Uzun bir aradan sonra dün bir miktar deşeledik; arkası sağanak gibi geldi. Bir sürü bilgiyi, kulisi, tevatürü ayıklayarak meselenin özüne odaklanalım. Şuradan başlayalım mesela: 29-30 Temmuz’da FETÖ iddiasıyla Akdeniz Üniversitesi’nden 175 civarında isim gözaltına alınmıştı. Bu 175 kişilik listenin kimler tarafından ve hangi bilgilerle yapıldığı halen meçhul. Listeyi üniversite yönetiminin verip vermediği de bilinmiyor. Listede aslında 175’ten daha fazla kişi olduğu ve bazı isimlerin listeden çıkartıldığı söyleniyor. Bu doğru mu? Doğruysa kimler çıkartıldı? Operasyonu takip eden 3 gün içinde 20’den fazla insan gözaltından çıktı. Rektör Mustafa Ünal sürece müdahil olduklarını ve yanlışlıkla alınan isimlerin çıkartıldığını söyledi.

Bu 10 kişiye hiç ilişilmedi

Üniversite yönetimi, yanlışlıkla alındığını düşündükleri isimler dışında operasyon yapılan herkesi açığa aldı. Bunun için iki farklı soruşturma kurulu oluşturuldu ve bu komisyondaki isimler 14 soruluk bir soruşturma evrakı üzerinden insanları soruşturdu. Bu sorular üzerinden insanların ‘FETÖ iltisakı’ araştırıldı. Fakat bizzat bu soruşturmayı yürüten bazı isimlerle ilgili FETÖ iddiaları da ayyuka çıktı. Çocukları sınıf arkadaşı olan iki akademisyenden biri hapiste, diğeri üniversite yönetiminde… Yani Cemaat okulunda çocuk okuttuğu iddia edilen kişi, çocuğunu Cemaat okulunda okutan soruşturmacı tarafından ihraç edildi. İlk ihraç 1 Eylül kararnamesiyle geldi. Bu KHK ile 40 kişi atıldı. Bunlardan 36 tanesi o sırada tutukluydu. Lakin tutuklu durumdaki 10 kişiye ise hiç ilişilmedi. Kimler? Zeynep Eken, Yaşar Tuna, Ömer Faruk Teber, Rifat Atay, Mahir Kaya, Hasan Mutlu, Fatma Maden, Erdinç Akyıldırım, Ayhan Altun ve Adnan Aslan… Tabii bunları ilişilsin diye yazmadık. Bu isimlere niye ilişilmediğini soruyoruz sadece. Belki bir açıklaması vardı.

İtiraz komisyonu kurulmadı

Hatta bu isimlerden Yaşar Tuna, Mahir Kaya, Rifat Atay ve Ömer Faruk Teber sonra göreve de döndüler. Yani hapis yatmalarına ve adli süreç devam etmesine rağmen… Meslekten atılanların üzerindeki şaibe bu kişilerde de yok mu? Var. Cumhurbaşkanı Erdoğan “At izi it izine karıştı” deyince harekete geçen hükümet ihraç itiraz komisyonları kurdurdu malum. YÖK de Ekim sonunda tüm üniversitelerden itiraz komisyonu kurulmasını istedi. Akdeniz Üniversitesi bu komisyonu kurmadı ve hiçbir itiraza da yanıt vermedi. Bu esnada AÜ’deki barış imzacılarının atıldığı bir başka KHK çıktı. 6 Ocak’taki üçüncü KHK ile de 48 kişi daha FETÖ iddiasıyla atıldı. İddiaya göre, mahkemede suçsuz bulunup tutuklanmayan pek çok insan abartılı bir şekilde üniversiteden ihraç edildi. Bunların çoğu genç ve korunmasız insanlar. FETÖ ile açıktan mücadele eden, sosyal demokrat, solcu, Atatürkçü pek çok insan iddiaya göre, en küçük bir gerekçeyle, ya da tamamen  kanaat kullanarak üniversiteden atıldı.

Geçici’nin ekibi duruyor mu?

Bunların pek çoğunun MİT ve emniyet kayıtlarında da bir sorunu olmadığı konuşuluyor. Hiçbirinin de Bylock kullanıcısı olmadığı söyleniyor. Demek ki sayı abartıldı, yani skora oynandı ve mümkün olduğunca çok kişi atılarak yukarıya mesaj verildi. En başla en sonu birleştirelim: Hapse girip sonra serbest bırakılan 10 kişi kollanırken, temiz oldukları iddia edilirken, aynı mahkemenin en başta serbest bıraktığı 40’a yakın kişi ihraç edildi. Bu nasıl bir iş? Nasıl bir adalet? Üniversite yetkilileri ihraç topunu YÖK’e atıyor; ama YÖK tüm yetkinin üniversitelerde olduğunu bir açıkladı. Hatta iddiaya göre YÖK’ün bazı isimler için, “İhraç etmeyin, yeniden değerlendirin” önerilerine dahi kulaklar tıkanıp, bu kişiler ihraç edildi. Yani tamamen adamına göre bir muamele var ortada.  Pek çok insan gerekçesiz bir şekilde ihraç edilirken, bazı isimler ya güçlü hamiler nedeniyle ya da başka gerekçelerle korunuyor. FETÖ yapısının da fazla güç kaybetmeden korunduğu, daha ötesi şu an Akdeniz Üniversitesi’nde cirit attığı iddia ediliyor. Mesele FETÖ’den firari olan eski rektör yardımcısı Ömer Geçici’nin hastane ekibinin yarısı atıldı, yarısı ise karar verici pozisyonlarda… Ne diyelim?

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz