Ahmet Kumbul kararlı | Körfez Gazetesi
Türkiye, turist sayan tek ülke

Türkiye, turist sayan tek ülke

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Ulaşım esnafı Muratpaşa’da

Başkan Dere güven tazeledi

Başkan Dere güven tazeledi

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Norveçli kadın evinde ölü bulundu

Alkollü kadından polise tehdit

Alkollü kadından polise tehdit

Ahmet Kumbul kararlı
Ahmet Kumbul kararlı

Ahmet Kumbul aday. Nereye mi? İl başkanlığına. Kendisi söyledi. Yani sonuna kadar yürümekte kararlı. Fakat Kumbul’un Muratpaşa koltuğunu boşaltması bazı isimlerin işine gelmiyor. Çünkü Kumbul’un yerine kimin geçeceği, Muratpaşa’nın kimde kalacağı belirsiz. Şu an sahada olan tek aday var: Altan Kızıltan… Peki, karşısına kim çıkacak? Özgür Balaman üzerinde tartışıldı, fakat son günlerde ondan da vazgeçilmiş […]

Ahmet Kumbul aday. Nereye mi? İl başkanlığına. Kendisi söyledi. Yani sonuna kadar yürümekte kararlı. Fakat Kumbul’un Muratpaşa koltuğunu boşaltması bazı isimlerin işine gelmiyor. Çünkü Kumbul’un yerine kimin geçeceği, Muratpaşa’nın kimde kalacağı belirsiz. Şu an sahada olan tek aday var: Altan Kızıltan… Peki, karşısına kim çıkacak? Özgür Balaman üzerinde tartışıldı, fakat son günlerde ondan da vazgeçilmiş gibi görünüyor. Balaman’ın hazır olmadığı söyleniyor. Herkes bir isim arayışı içinde yani. 10 Eylül’de başlayacak mahalle delegesi seçimleri bazı şeyleri netleştirebilir. O süreçte bir isim bulunacaktır elbet. Mevcut ilçe yönetiminden mi olur, dışarıdan mı olur, bekleyip göreceğiz.

Ömer Melli sürprizi

Bir başka sürpriz de Ömer Melli. Geçmişte 5 yıl il başkanlığı yapan Melli’yi tekrar sahaya sürmeye hazırlananlar var. Eğer Tuncay Ercenk isminden cayılırsa, Ömer Melli ortaya çıkabilir. İlçe başkan adaylarına gelirsek; hiçbiri asker liste yapamayacaktır. Manavgat ve Alanya’yı ayrı tutuyorum tabii. Batı ilçelerinde ve merkezde işler oldukça zor. O nedenle sandıktan çıkmak isteyen ilçe başkanı her desteğe açık olacaktır. Böyle olunca da listeler çeşitli ekiplerin önerdiği isimlerle dolacak. Riske giren olur mu? Olmaz. Çünkü CHP şu an 2019’a giden sürecin yönetimlerini seçiyor. Tutunan tutundu, tutunamayan siyaset dışı kalır. Kimse de bunu göze almaz. Böyle olunca da il kongresi üzerinde sörf yapılacak dev bir dalgaya dönüşür. Herkes tahtasını atar o dalgaya.

Dengeyi kimler bozar?

Manavgat ve Alanya delegeleri ise blok oy kullanıp geçer. Yani Kepez’in, Muratpaşa’nın, Konyaaltı’nın parçalı tablosunu bu delegeler deler. Daha doğrusu dengeyi Manavgat ve Alanya bozar. Manavgat’ın hassasiyetleri de belli. Hassas oldukları o isim kimin arkasındaysa, gider karşısındaki adaya verirler. Ahmet Kumbul Muratpaşa’dan 100 kesin delege çıkartır. Kepez parçalı bulutlu bir görüntü verir. Konyaaltı delegeleri ise Genel Merkez’in ışık yaktığı isme yönelir. Tabii İlhan Buğdaycı’nın ilçe başkanlığını kazanması durumundan bahsediyoruz. Kaybederse Muhittin Böcek’in bütün hesapları altüst olur. Böcek bunu göze almayacaktır. O nedenle Buğdaycı’nın karşısına çıkan iki isme dikkat edin. Oyundan çekilenin Böcek’in tarafına geçmemesi mevcut dengeyi bozabilir. Eğer geçerse de Böcek’in kurduğu sistem tıkır tıkır işlemeye devam eder.

Kılıçdaroğlu’nun kılıcı

Genel Merkez’e gelirsek; 2019 Kemal Kılıçdaroğlu’nun son şansı. Tabii sadece onun değil, bütün ‘Hayır’ cephesinin. Bu yüzden hem kongre süreçlerini şekillendirecek, hem de yerel ve genel seçimlerde doğrudan müdahil olacaktır. Bunu nasıl yapar? İllerde oluşturduğu akil kadrolar üzerinden… Yani siyasi ihtirası olmayan, kendisini yanıltmayacak, değerlendirme ve yorumlarına güvendiği isimlerle diyalog içinde olacaktır. Tabii bir de anketler… Bunların sonucunda da doğru isimleri aday göstermeye, kader seçimlerine asılmaya çalışır. Demem o ki; CHP’de siyaset yapan bir çok ismin bakış açısını değiştirmesi lazım. Bu süreçte klasik, alışılmış yöntemlerle gidilemez. Ülkenin geleceğini düşünenler CHP’nin tepesini buna zorluyor. Partinin tabanında antin kuntinle tutunmaya çalışanlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Dairenin dışına çıkıp, bir de oradan baksınlar. Bazı şeyler dışarıdan daha net görünüyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz