Ah şu otobüsler! | Körfez Gazetesi
Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Recep Gürbüz’den şampiyonlar çıkacak

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Yağmur suyu kanalları temizleniyor

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Karne hediyesi ‘Anadolu Oyuncak Müzesi’

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

Maça satır, muşta ve avcı bıçağıyla geldiler

FETÖ şüphelisi savcı ve hakim çiftin sorgusu sürüyor

FETÖ şüphelisi savcı ve hakim çiftin sorgusu sürüyor

Ah şu otobüsler!
Ah şu otobüsler!

Diğer Yazıları Hızla değişen gündemden, devasa mevzulardan, siyasetten, şundan, bundan bir türlü sıra gelmiyor. Küçük, ama önemli bir mevzu aslında… Şöyle anlatayım: Antalya’da bütün otobüsler 12 metre oldu. Hepsi mavileşti. Güzergahları da dijital tabelada akan yazıyla geçiyor. Son derece modern, teknolojik, yeni bir uygulama. Amma velakin otobüsün gideceği güzergah değil de, geride bıraktığı duraklar yazıyor […]

Diğer Yazıları

Hızla değişen gündemden, devasa mevzulardan, siyasetten, şundan, bundan bir türlü sıra gelmiyor. Küçük, ama önemli bir mevzu aslında… Şöyle anlatayım: Antalya’da bütün otobüsler 12 metre oldu. Hepsi mavileşti. Güzergahları da dijital tabelada akan yazıyla geçiyor. Son derece modern, teknolojik, yeni bir uygulama. Amma velakin otobüsün gideceği güzergah değil de, geride bıraktığı duraklar yazıyor ekranda. Gideceğiniz istikametten geçip geçmediğini anlamanız için uzun süre seyretmeniz lazım dijital ekranı. Oysa basit bir yazılım işi bu… Geride kalan duraklar değil, gidilecek güzergah yazıyor olsa bir sürü insan şoförlere “Şuraya gider mi, buraya gider mi?” diye sormak zorunda kalmayacak. Şoförler de çıldırmayacak tabii. Yolcuları terslemeyecek. Kavga, gürültü olmayacak.

Bebek arabaları yasak değil

Başka bir mesele de bebek arabaları. Bebek arabalarının otobüslere alınmasıyla ilgili herhangi bir yasak yok. Fakat bazı şoförler çıkıntılık yapıyor. Kucağında bebeğiyle zor ayakta duran annelerin bebek arabalarını katlamalarını, aksi takdirde otobüsten indireceğini filan söyleyenler var. Yolcular tek tük itiraz ediyor; ama çoğunluk gerçekten yasak olduğunu düşünerek susuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda net bir açıklama yapması şart. Bebek arabalı annelere ilişkin herhangi bir yasak olmadığını duyurmak zorunda… Eğer varsa onu da açıklamalı. Şoförlerin çoğunluğu bu konuda bilinçli… Fakat dediğim gibi bazı çıkıntılar anneler üzerinde terör estiriyor.

12 metrelik minibüs şoförü

Otobüsler 12 metreye uzadı, ama bazılarının şoförleri halen kendini minibüste sanıyor. Koca gövdeli araçlarla birbirleriyle yarışıyor, durağa önce girmek için çılgın manevralar yapıyorlar. Durakta bekleme yapanlara da rastlanıyor hâlâ. Bir ara 100. Yıl filan gibi ana güzergahlarda bekleme yapan şoförleri uyaran Büyükşehir personeli vardı. Kısa bir süre sonra görünmez oldular. Sonuçta bu da bir yazılım işi… Personele bile gerek yok. Hız limitini aşan, birbiriyle yarışan, durakta bekleme yapan tipleri dijital kayıtla tespit etmek son derece kolay. Gerçi bütün araçlarda kamera var; ama araçların denetlenip denetlenmediği meçhul. O kameralar muhtemelen bir problem olursa gözden geçiriliyor. Normalde bakan, izleyen yok galiba.

Toplu ulaşım kamu görevidir

Velhasıl sinek küçük, ama mide bulandırır. Toplu ulaşıma el atılmışken, bu detaylara da bir çekidüzen getirilmelidir. Sistemi başıboş bırakmak vatandaşı mağdur ediyor. Oysa toplu ulaşım kamusal bir hak… Hem güvenlikli, hem konforlu, hem de ucuz olması gerekiyor. Belediye herhangi bir vatandaşın bir yerden diğerine rahatça ulaşmasından sorumlu… Bu hizmetin yerine getirilmesi lütuf filan değil. Büyükşehir Belediyesi’nin 200 otobüs alma işi devletin tepesine takıldı. Her ne kadar başka bir bahara ertelendiği söylense de, o defterin bir daha açılmayacağı belli. Madem toplu ulaşım esnafı karşısında geri vites yapıldı, hiç olmazsa vatandaşın hakkı, hukuku, güvenliği, konforu korunsun. Büyükşehir halkın yanında olsun. Yaşlı insanlara kükreyen, bebekli kadınlara şarlayan, güzergah soranlara köpüren, kendini ralli pistinde sanan, otobüsü peluşla, envai çeşit aksesuarla kaplayıp pavyona çeviren şoförlerden hesap sorulsun. Bir iki küçük müdahale bazı şeyleri çözecektir.

Diğer Yazıları

 • Etiketler
 • Yorumla
 • Yorumlar
  • YOLCU
  • 1 Kasım 2017 - 23:28:48
  • 31.10.2017 tarihinde otobüse bindim 07 AU 03.. Plakalı araç içi tıklım tıklım dolu nefes alınmayacak durumda olmasına rağmen,kaptan fan çalıştırma zahmetinde bulunmuyor. 2 otobüs,sün cam kenarları eski olduğu belli olan tozdan geçilmiyor olup insanlar kolları sayesinde bazı yerle temizlenmiştir. Bu araçları hiç kimse kontrol etmiyor.

  • kader kadriye küçük..
  • 2 Kasım 2017 - 23:44:45
  • güzel bir konuyu ele almışsınız teşekkürle.r birde yolcuların arka tarafa neden gitmediklerini bilebilsek. bindikleri yerde kalıyorlar. ön sıralar tıklım tıklım, arka bomboş. nasıl eğitileceğiz acaba..

ARŞİV
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz