7 bin liraya iş varsa git sen çalış! | Körfez Gazetesi
Okul için kermes

Okul için kermes

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Miniklerden Başkan Türel’e ziyaret

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Denizden 10 çuval çöp çıkarıldı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Cinayet sanığı Serik’te yakalandı

Okul için kermes

Okul için kermes

7 bin liraya iş varsa git sen çalış!
7 bin liraya iş varsa git sen çalış!

Memlekette işsizlik almış başını gitmiş; iktidar medyası ise “7 bin lira maaşla kalıpçı bulunamıyor” yalanını pompalayıp duruyor. Böyle ahmakça bir yalan olmaz. Yandaş kalemşorlar da almışlar bu yalanı ellerine, altına üstüne bakıp bize doğru sallıyorlar. O meçhul kalıpçı herhalde inşaat kalıpçısı değildir. Döküm kalıpçısıdır muhtemelen. Sen eğitim sistemini yapboz tahtasına çevir, endüstri meslek liselerini, teknik […]

Memlekette işsizlik almış başını gitmiş; iktidar medyası ise “7 bin lira maaşla kalıpçı bulunamıyor” yalanını pompalayıp duruyor. Böyle ahmakça bir yalan olmaz. Yandaş kalemşorlar da almışlar bu yalanı ellerine, altına üstüne bakıp bize doğru sallıyorlar. O meçhul kalıpçı herhalde inşaat kalıpçısı değildir. Döküm kalıpçısıdır muhtemelen. Sen eğitim sistemini yapboz tahtasına çevir, endüstri meslek liselerini, teknik liseleri boğ, önünü tıka, ondan sonra da “7 bin lira maaşla kalıpçı bulunamıyor” diye sağa sola şarla. Sanki aynı ülkede yaşamıyoruz. Bu kalemler başka bir dünyanın, başka bir alemin fertleri sanki. Etrafımızdaki işsizleri görmesek, palavralarına inanacağız. Ya hu memlekette işsiz bir dolu mühendis var. Asgari ücrete fit olacak üniversite mezunu kaynıyor ortalık.

Plansız programsız üniversiteler

Neymiş efendim! Güya insanımız masa başı iş istiyormuş, devlete kapılanmak istiyormuş, o yüzden iş beğenmiyormuş. Bir somun ekmek için çöp topluyor, kağıt topluyor bu ülkede insanlar. Bu bir. Aldığı eğitim ekseninde bir iş yapamıyor gençler. Bu da iki… O vakit şu üniversite denilen kurumu iyi planlayacaksın. Bırakın her kenti, ilçelere bile üniversite kurup, yüksek öğrenimi lise düzeyine düşürdükten sonra, “işsizim” diye sızlananın tepesine binmeyeceksin. Her yer iletişim fakültesi, işletme fakültesi, iktisat fakültesi, edebiyat fakültesi, uluslararası ilişkiler fakültesi, kamu yönetimi fakültesi, hatta tıp fakültesi doldu. Devletin istihdam edeceği yönetici sayısı belliyken, niye habire kamu yönetimi bölümleri açıyorsun hacı? Niye her yeri işletme fakültesiyle doldurup gençleri işletiyorsun? Elindeki akademisyen sayısı belliyken niye tıp fakültesi dikiyorsun sağa sola? Yakın gelecekte pansuman bile yapamayan doktorlar dolanacak ortalıktı. Sen de bütün bu saçmalığın üstünü örtmek için, “7 bin lira maaşlı meçhul kalıpçı” yalanını çekiştirip duracaksın arsızca.

Şuursuz birey yetiştirme siyaseti

Ülkenin teknik elemana, vasıflı iş gücüne, bilim insanına, araştırma görevlisine, kalifiye kadrolara ihtiyacı varken, bunca imam hatip ortaokulu, lisesi ne işe yarayacak? Batının yüzyıllar önce hayata geçirdiği ‘yönlendirmeli eğitim’i şu topraklarda yaşatamamışsın, okulları bir eğitim ve irfan yuvası olmaktan çıkarıp cahillik odakları haline getirmişsin, kültürsüz, şuursuz, sorumsuz bireyler yetiştirmeyi siyaseten uygun bulmuşsun, sonra hızla tırmanan işsizliğe karşı yalan pompalıyorsun. Etrafına bakmaktan aciz, kiralık gazeteci tayfası oturdukları yerden işsizlere laf yetiştirmeyi adamlık sanıyor. ‘İşsizim’ diyeni aşağılayan, ‘işsizlik artıyor’ diyenin üstüne çullanan bu güruha bakılırsa, her şey güllük gülistanlık. O kadar dert üstü, murat üstüyüz ki, iş beğenmiyoruz. İşsizliğin bütün sebebi bu.

Bari memlekete bir faydan olsun

Ya hu madem 7 bin lira maaşla çalışacak insan bulunamıyor, üç kuruşa gazetecilik yapacağına git sen çalış orada. Antalya’da 7 bin lira maaş alan gazeteci var mı? Yok. Yarısını alan bile yok. O zaman niye duruyorsun ki, koş Organize Sanayi’ye, yüksek maaşla işe başla. Hem ülke endüstrisine, ekonomisine, üretimine faydan olur. Bütün gün oturup çay tüketeceğine, laklak yapacağına kalıp yapar, demir döversin. Hem meseleyi yerinde gözlemleme imkanın da olur. İşsizlik var mı, yok mu; iş var, ama eleman bulunamıyor mu, falan mı, filan mı mevzularını böylece en bir gerçekçi, en bir namuslu, en bir adam gibi yazarsın. Biz de cümlelerine itibar ederiz. Öbür türlü oturduğun yerden salladığın bütün bu yorumlar, bu laf kalabalığı bir geyikten ibaret. Kimse yemiyor bunları.

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz