5 yıldızlı dolandırıcılık | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

5 yıldızlı dolandırıcılık
5 yıldızlı dolandırıcılık

Diğer Yazıları 3 yıl kadar önce filan, eski Belediye İşhanı’nın önüne dağılmış on kadar genç geleni geçeni durduruyor. Ellerinde bir kağıt tomarı, birer kalem, güya anket yapıyorlar. Tek sayfalık bu anketler kuşe kağıda basılmış. Paraya kıyılmış yani. Beni de çevirdi biri. Cevaplarsam bedava tatil kazanacağımı söyledi. İlginç. Mutlaka bir Çapanoğlu var altında. Gazetecilik merakıyla kabul […]

Diğer Yazıları

3 yıl kadar önce filan, eski Belediye İşhanı’nın önüne dağılmış on kadar genç geleni geçeni durduruyor. Ellerinde bir kağıt tomarı, birer kalem, güya anket yapıyorlar. Tek sayfalık bu anketler kuşe kağıda basılmış. Paraya kıyılmış yani. Beni de çevirdi biri. Cevaplarsam bedava tatil kazanacağımı söyledi. İlginç. Mutlaka bir Çapanoğlu var altında. Gazetecilik merakıyla kabul ettim. Toplam 5-6 soruluk bir anket. Anketi alt kısmındaki tırtıklı bölüme kendi ismini yazarak koparttı ve bana verdi delikanlı. Telefon numaram da alındı tabii bu arada. Sabah hemen telefon. Genç bir kadın müjdeyi patlattı: Bedava tatil kazanmıştım. Hem de yaşadığım kent olan Antalya’nın Belek beldesinde 5 yıldızlı bir otelde. Hayırdır inşallah! Ne kadar iyilik sever bir turizm firmasıyla karşılaşmışım ben böyle. Belediye İş Hanı’nın önünden geçerken, birden bire 2 gün 3 gecelik bir otel sefası. Demek ki turizmciler yabancı turisti geçtik, memleketin başka kentlerinden yerli turist getirmeyi de bir kenara bırakmış, hayır olsun diye kenti kentlerindeki insanlara beleş tatil yaptırıyor. Ne alicenap bir girişim!

Kapıdan kapıya servis

“Belek uzak, aracım yok, gelemem” gibisinden ipe un sermeye çalışırken, “Servisimiz var” dedi telefondaki kız. Beni istediğim yerden alıp, sonra da istediğim yere bırakacaklarmış. Tanrım, bu ne büyük bir lütuf! Evden alınacağım, 2 gün 3 gece yiyip içeceğim, sonra da kapıya kadar bırakacaklar. Üstelik 5 kuruş da almadan. Kıllanmak için gazeteci filan olmaya gerek yok herhalde, az buçuk aklı olan, şüphe mekanizması hafif yollu gelişmiş her insan evladı huylanır böyle bir durumdan. Neyse, “Geliriz” filan deyip geçiştirdik. Aslında gitmeyi ve işin arkasındaki Çapanoğlu’yla karşılaşmayı fena halde istiyordum, lakin o günlerde koşullar uygun değildi. Yoğunluğum neydi hatırlamıyorum, ama içimdeki merak zorunluluk nedeniyle söndü. Birkaç gün sonra tekrar bir telefon… Bu kez lafı dolandırmadan gelemeyeceğimi söyledim. Mevzu da kapandı.

Antalya’nın ortasında

Fakat o gençler bir ay boyunca aynı yerde çakma anketi yapmaya devam ettiler. Kimse de, “Siz burada ne yapıyorsunuz?” diye sormadı. Bırakın siyasi dergi satanlara müdahale etmeyi, sokak müzisyenlerine bile dayılanan, kulağından tuttuğu gibi merkeze götüren devletimiz, bu anket tezgahını görmezden geldi. Tezgah diyorum, çünkü birkaç gün önceki bir haber, nasıl bir düzeneğin işlediğini gösterdi. Anket yapan gençlerin bir kabahati yok tabii. Onlar 5-10 lira kazanmak için yırtınıyor. Kopartıp elimize iliştirdikleri kuponla söz konusu otele gidersek, gençlere prim veriliyor. Tezgahtan haberdar olduklarını bile sanmıyorum. Çünkü sayısız örneği mevcut bu durumun. Benim lafım bu tür dolandırıcılıklar Antalya’nın merkezinde, herkesin gözü önünde icra edilirken göz ucuyla bile bakmayan mülki idareye. 3-5 genç orada siyaset yapmaya kalksa tepesine binecek olan irade, vatandaş dolandırıldığında ortada yok.

İşte tezgahın ayrıntısı

Gelelim tezgaha: Tatil bölgelerine yeni açılan otellere ücretsiz tanıtım turları düzenleyen ve uygun fiyata hisseli gayrimenkul satışı vaadiyle pek çok vatandaş dolandırıldı. Google’da ararken bir sürü haber çıkıyor önüme. Mesela: Yalova’da yeni yapılan bir termal otelin tanıtımı ve hisseli satışı için Meral Ölçer’e ulaşan dolandırıcılar otel turu sonrası genç kadına ‘anket’ adı altında senet imzalattı. Genç kadın “Senediniz var ödemeyi yapın” diye arandığında dolandırıldığını anladı. Dolandırıcılar önce telefonla ulaştıkları Ölçer’i geziye katılmak için ikna etti. İstanbul’dan kendisi gibi onlarca aileyle geziye katılan Ölçer, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Otelde bizi çok iyi karşıladılar. Otelin hisselerinden satış yapıyorlardı. Ancak kimse buna yanaşmadı. Bizden otelin ücretsiz tanıtım turlarına katılacak yeni kişiler bulmamızı istediler. Gün sonunda bir anket yapacaklarını söylediler. Sonra bize kağıtlar imzalattılar. Kağıtları sadece tura katıldığımız için imzalattıklarını söylediler. Aradan bir ay geçtikten sonra evi aradılar. Turda tarafıma hisseli gayrimenkul satışı yapıldığını ve imzaladığım senetlerin ödenmesini istediler”. İşte tezgah böyle dönüyor. 2 gün tatil, 15-20 bin liralık senet. Devlet nerede? Meşgul… Vatandaş ne olacak? Sürünsün…

Diğer Yazıları

 

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz