36 saatte 10 böbrek nakli | Körfez Gazetesi
İbradılı kadınlar çayda buluştu

İbradılı kadınlar çayda buluştu

Çevre kirliliğine dikkat çektiler

Çevre kirliliğine dikkat çektiler

Manavgat Belediyesi’nden muhtarlar çalıştayı

Manavgat Belediyesi’nden muhtarlar çalıştayı

Serik ile Volga berabere kaldı

Serik ile Volga berabere kaldı

Aşırı kola, tuz ve çay   böbrekte taş yapıyor

Aşırı kola, tuz ve çay  böbrekte taş yapıyor

36 saatte 10 böbrek nakli
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 1 Ağustos 2017 - 11:27:13
36 saatte 10 böbrek nakli

    TÜRKİYE’nin 6 transplantasyon cerrahından biri olan Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi, 36 saat içinde 10 böbrek nakli ameliyatı yaparak yeni bir rekora imza attı. MedicalPark Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, ekibiyle birlikte 36 saat içinde 8’i canlı verici, 2’si kadavra olmak üzere 10 böbrek nakli ameliyatı […]

 

 

TÜRKİYE’nin 6 transplantasyon cerrahından biri olan Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi, 36 saat içinde 10 böbrek nakli ameliyatı yaparak yeni bir rekora imza attı. MedicalPark Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, ekibiyle birlikte 36 saat içinde 8’i canlı verici, 2’si kadavra olmak üzere 10 böbrek nakli ameliyatı yaptıklarını söyledi. Yaklaşık 36 saat içinde gerçekleştirdikleri bu ameliyatların kendileri için yoğun tempolu bir çalışma olduğunu aktaran Prof. Dr. Demirbaş şöyle dedi: “Biz ekip olarak yıllardır canlı vericiden böbrek naklinde hastaları çok fazla bekletmek istemiyoruz. Böbrek hastaları ve canlı vericilerin testlerini en fazla bir gün içinde tamamlayarak, eğer uygunsa ertesi gün ameliyat yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü hastaların bir gün daha diyalize girmelerini istemiyoruz.”

9 YILDA 4 BİN 250 BÖBREK NAKLİ

Yaklaşık 3.5 saatte bir gerçekleştirdikleri 10 böbrek nakli ameliyatının ardından hastaların sağlık durumunun iyi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Demirbaş, “Canlı vericilerin de durumları gayet iyi. Vericilerin bir kısmını 36 saat sonra taburcu ettik” diye konuştu. Böyle kısa sürede bu kadar ameliyatı yapabilmenin tecrübe gerektirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demirbaş, şu bilgileri paylaştı: “Biz merkezimizde 2008 yılı Aralık ayından bu yana 4 bin 250 civarında böbrek nakli gerçekleştirdik. Daha önce çalıştığımız merkezi de alırsak, bütün olarak böbrek nakli deneyimlerimiz çok yüksek bir sayıya denk geliyor. 2000’li yılların başından bu yana neredeyse 5 bin 500 hastaya böbrek nakli yaptık. Bu çok yüksek bir deneyim. Benim için de ekip için de. Onun için bu kadar hızlı çalışabiliyoruz. Son 8 yıldır olduğu gibi bu yıl da ABD ve AB ülkelerindeki tüm böbrek nakli merkezlerinden hem sayı hem başarı oranı olarak daha fazla böbrek nakli yapmayı planlıyoruz. Böbrek nakli mucizevi bir durum. Buraya tekerlekli sandalye ile gelip, böbrek nakli olduktan sonra yürüyerek çıkan yüzlerce insan gördükten sonra, giderek daha çok bizim emeğimizi helal etmemizi sağlıyor ve daha çok içine çekiyor bu iş. Ellerimiz tuttukça bütün ekip olarak bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” (DHA)
 

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz