Xanthos’ta kazılar başladı | Körfez Gazetesi
Alanya’da orman yangını

Alanya’da orman yangını

Dev yılbaşı ağacını çocuklar süslüyor

Dev yılbaşı ağacını çocuklar süslüyor

Böyle bir şeyi hatırlamıyorum

Böyle bir şeyi hatırlamıyorum

Başkan Tütüncü, öğrencilerle buluştu

Başkan Tütüncü, öğrencilerle buluştu

Eski mezunlar iş hayatını anlattı

Eski mezunlar iş hayatını anlattı

Xanthos’ta kazılar başladı
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 21 Temmuz 2017 - 13:44:19
Xanthos’ta kazılar başladı

  Kaş ilçesindeki Xanthos Antik Kenti’nde 2017 yılı yaz dönemi kazıları başladı. Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Lisesi’ndeki 18 antik kentinden biri olan Xanthos Antik Kenti’ndeki kazılar başladı. 1950 yılından 2011 yılına kadar Fransız arkeologlar tarafından yürütülen kazılar 2011 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığında yürütülüyor. […]

 

Kaş ilçesindeki Xanthos Antik Kenti’nde 2017 yılı yaz dönemi kazıları başladı. Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Lisesi’ndeki 18 antik kentinden biri olan Xanthos Antik Kenti’ndeki kazılar başladı. 1950 yılından 2011 yılına kadar Fransız arkeologlar tarafından yürütülen kazılar 2011 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Burhan Varkıvanç başkanlığında yürütülüyor. Bu yılki kazılara Akdeniz, Koç ve Ardahan üniversitelerinden 15 bilim insanı, arkeoloji öğrencisi ve 5 işçi katılıyor.
YENİ BULUNTULAR

Kazı Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç, “Bu yıl antik kentte yaptığımız kazıları antik kentin üç bölümünde yürütüyoruz. Xanthos Antik Kenti’nin batı agorasının kuzeyinde bulunan Artemis Kombike (Gömbe Artemis) kutsal alanında, antik tiyatroda ve güneydoğu sektörde yürütülüyor. Aynı zamanda kentin genelinde Bizans dönemine ait kültür varlıkları araştırılıyor. Xanthos Antik Kenti, Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 18 antik değerinden birisi. Tarihi MÖ 8’inci yüzyıla kadar dayanan, kahramanlıkları ile ünlü bir antik kent. Bu yılki kazılarımızda ödenekler ölçüsünde yeni buluntuları, yapıları arkeoloji dünyasına sunmaya çalışacağız” dedi. (DHA)

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz