200 otobüs ne oldu? | Körfez Gazetesi
Büyükşehirden üniversite camisine destek

Büyükşehirden üniversite camisine destek

2 ayda 27 işyerini soydu

2 ayda 27 işyerini soydu

Butik otel yangında kül oldu

Butik otel yangında kül oldu

3 metreden dere yatağına düştü

3 metreden dere yatağına düştü

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

Yerleşik Ruslarda seçim hazırlığı

200 otobüs ne oldu?
200 otobüs ne oldu?

Diğer Yazıları Mustafa Akaydın’a da otobüs aldırmamışlardı. Ciddi bir kriz olmuştu o günlerde. Süleyman Evcilmen ve Muhittin Böcek’in uyguladıkları pres yüzünden Deniz Baykal devreye girmiş, tarafları bir otelde buluşturmuş ve ‘40 kırmızı otobüs’le sınırlamıştı. Akaydın bu 40 otobüsü Büyükşehir Belediyesi adına aldı. Üstüne 50 tane daha ekleyecekti ki görev süresi yetmedi. Hasan Subaşı döneminde özelleştirilen […]

Diğer Yazıları

Mustafa Akaydın’a da otobüs aldırmamışlardı. Ciddi bir kriz olmuştu o günlerde. Süleyman Evcilmen ve Muhittin Böcek’in uyguladıkları pres yüzünden Deniz Baykal devreye girmiş, tarafları bir otelde buluşturmuş ve ‘40 kırmızı otobüs’le sınırlamıştı. Akaydın bu 40 otobüsü Büyükşehir Belediyesi adına aldı. Üstüne 50 tane daha ekleyecekti ki görev süresi yetmedi. Hasan Subaşı döneminde özelleştirilen toplu ulaşımın tekrar kamuya geçirilmesi girişimiydi bu. O dönem Akaydın’a karşı toplu ulaşım esnafını sevk ve idare ettiren Türel de Büyükşehir koltuğuna oturunca ulaşım sarmalının içine düştü. Tamamen otobüsçü esnafının insafına terk edilmiş olan toplu ulaşım kaosunu çözmenin yolu Akaydın’ın izlediği istikametten geçiyordu.

12 metrede sert mücadele

Türel de Büyükşehir Belediye adına 200 adet 12 metrelik otobüs alma kararı verdi. Yaklaşık 2 yıllık bir hikayesi var bu sürecin. Zamanın önemli bir kısmı da Otobüsçüler Odası’nın eski başkanı Ali Tüzün’le geçti. Akaydın’a karşı AKP militanı gibi mücadele eden Tüzün, bu kez de Türel’e posta koymaya başlamıştı. Sonunda yerine Yasin Arslan’ı bırakarak istifa etti. Yasin Arslan da Türel’in açıktan destelediği Salih Sarıgül’ü sandığa gömerek seçilmiş başkan oldu. 12 metrelik araç uygulamasına direnen Otobüsçüler Odası, belediyenin otobüs almasına karşı da yoğun bir mücadele yürüttüler. Olan da sefer sayısı azlığı ve otobüs yetersizliği yüzünden duraklarda uzun süre beklemek zorunda kalan vatandaşa oldu.

Erdoğan’a kadar ulaştılar

Büyükşehir’in alacağı 200 otobüs önceki günkü meclis toplantısında sürpriz bir şekilde yine gündeme geldi. Türel 200 araç almaktan ‘şimdilik’ vazgeçtiklerini, mevcut otobüs sayısının yeterli olduğunu söyleyen esnafa bir şans tanımaya karar verdiklerini, eğer sorun çözülmezse 200 araç için kredi yetkisini kullanacağını dile getirdi. Bu konu aslında bir süredir kulislerde konuşuluyordu. Türel’in durduk yerde, esnafın itirazları karşısında ansızın insafa gelerek verdiği bir karar değildi bu. İşin arkasında Saray’a kadar uzanan bir lobi faaliyeti, bir baskı vardı. Uzun süredir Ankara yollarını eskiten, görüşmedik isim bırakmayan Otobüsçüler Odası Başkanı Yasin Arslan, 10 gün kadar önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşma şansı yakaladı. Antalya’da yaşanan otobüs krizini ayak üstü dinleyen Erdoğan, o esnada yanında bulunan Başbakan Yıldırım’a, “Bu meseleyi dinle” talimatı verdi.

Binali Yıldırım’dan telefon

Binali de Antalya heyetini bir kenara çekerek yaklaşık 15-20 dakika görüştü. Ardından da Menderes Türel’e telefon açarak otobüs işinden vazgeçmesini söyledi. Otobüsçülerin aktardığı bilgiler bu yönde. Yani ortada siyasi bir baskı var. Türel, tahvil çıkartma projesinin Erdoğan’dan dönmesinden sonra ikinci kez geri adam atmak zorunda kaldı. Daha doğrusu zorunda bırakıldı. Bu arada şu detayı da ekleyelim: 200 otobüs için kredi talebiyle, meclisten yetki alınarak başvurulan İller Bankası da ‘olmaz’ demişti. İller Bankası’nın Devlet Malzeme Ofisi’ni adres göstermesi üzerine Türel bir önceki mecliste özel ve kamu bankalarından kredi kullanma yetkisi istemişti. Bu yetkiyi aldı, ama kullanamadı. Hesap Saray’dan döndü. Her dönem kazan kaldıran Antalya’nın yeniçerileri bir kez daha dediklerini yaptırdılar. Toplu ulaşımın kamu eliyle yürütülmesi yönündeki çabalar yine başka bir bahara kaldı. Oy kaygısı, sandık gücü köklü bir çözümün önüne geçti. Kamucu bir girişim siyasete yenildi.

Diğer Yazıları

  • Etiketler
  • Yorumla
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz