115 yıllık camide restorasyon | Körfez Gazetesi
Sel tarım arazilerine zarar verdi

Sel tarım arazilerine zarar verdi

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Olympos sahilinde seyyar satıcı operasyonu

Bobo Alanyaspor’da

Bobo Alanyaspor’da

MHP’den nostaljik şehir turu

MHP’den nostaljik şehir turu

‘İmar barışı’ tepkisi

‘İmar barışı’ tepkisi

115 yıllık camide restorasyon
  • Ana Sayfa » GÜNCEL
  • 30 Ağustos 2017 - 12:16:12
115 yıllık camide restorasyon

      Finike’de portakal bahçelerinin arasındaki 115 yıllık tarihi cami, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına döndürülecek. Finike’nin Turunçova Mahallesi’nde portakal bahçelerinin arasında, 1902 yılında Baharzade Muhammed Ağa tarafından yaptırılan tarihi cami restore edilecek. Ak Parti Milletvekili Atay Uslu ile Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, tarihi camide incelemelerde bulundu. Camilerin kitabelerinin genelde girişte ön tarafta […]

 

 

 

Finike’de portakal bahçelerinin arasındaki 115 yıllık tarihi cami, restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına döndürülecek. Finike’nin Turunçova Mahallesi’nde portakal bahçelerinin arasında, 1902 yılında Baharzade Muhammed Ağa tarafından yaptırılan tarihi cami restore edilecek. Ak Parti Milletvekili Atay Uslu ile Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, tarihi camide incelemelerde bulundu. Camilerin kitabelerinin genelde girişte ön tarafta bulunduğunu belirten Karabayram, bu caminin kitabesini içeride bulduklarını söyledi. Caminin çok süslemeli ve tek ustanın elinden çıktığına dikkati çeken Karabayram, her motif ve bezemenin farklı bir anlam taşıdığını kaydetti.

 

İKİ DEFA TADİLAT YAPILMIŞ

 

Camide 1979 ve 1983 yıllarında tadilat yapıldığını ve betonarmenin etkisine alınmaya çalışıldığını anlatan Karabayram, “Cami yüzde 70 oranında eski ihtişamını koruyor. Bunun yanında yapıyla uyumlu olmayan bazı malzemeler caminin içine girmiş. Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü olarak bu caminin projesi yeniden ele aldık. 2015 yılında tescillen caminin yeni uygulayacağımız projeyi Koruma Kurulu onayladı. Önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi. Karabayram, caminin kapısındaki motiflerin de yağlı boyanın altında kaldığını dile getirerek, kapıyı laboratuvarda temizledikten yeniden camiye getireceklerini söyledi. (DHA)

 

  • Etiketler
  • Yorumla
ilan
ARŞİV
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz